
Малките деца обожават пластилина. Тази, подобна на глина, материя им дава възможност да развиват въображението си и да създават всякакви забавни форми и фигурки. Заниманията с пластилин, също така, развиват моториката на детето или по-просто казано – неговите двигателни умения. По магазините и в книжарниците има най-разнообразни видове от този материал за моделиране, но защо да харчите пари и да го купувате наготово, когато можете лесно и бързо да си го направите вкъщи.
Независимо дали сте планирали забавна задача за ръчен труд или просто ви е интересно как се прави любимият на децата ви пластилин, сме Ви предоставили няколко простички рецепти, от които можете да се възползвате.
Имайте предвид, че както направата, така и самата игра с него, трябва да се случва под надзора на възрастен – особено ако детето ви е все още във възрастта, в която слага всичко в устата си или пък му е забавно да ръси всички съставки на всяко друго място, но не и в купата.
Безопасност при работа с пластилин
Всички рецепти, които следват, са подходящи за деца над 2 години. Домашно направеният пластилин едва ли ще навреди на детето ви, ако бъде погълнат, но все пак е добре да не се стига до там. Обърнете внимание дали детето няма алергия към някоя от съставките в избраната от рецепта.
Еластичен пластилин
Най-лесният вариант, съдържащ само три съставки. Гарантираме, че децата ще бъдат доволни от този домашно направен пластилин, тъй като той запазва формата си дълго време. Допълнителен плюс е, че по време на приготвянето му, можете да обсъдите с детето си различните мерни единици и процеси на термична обработка.
Ще ви бъдат нужни:
- 2 чаши сода бикарбонат;
- 1 ½ чаша вода;
- 1 чаша царевично нишесте;
- сладкарска боя (по желание).
Съставките се объркват с вилица в купа до получаването на еднородна смес. Тук е моментът да добавите сладкарската боя, ако сте решили да използвате такава. Сместа се вари на тих огън, докато се сгъсти. Пресипва се в купа или се поставя върху хартия за печене, за да се охлади. Готовият еластичен пластилин може да издържи до две седмици, стига да бъде съхраняван в херметически затворен съд в хладилника.
За да избегнете оцветяването на ръцете или повърхностите, прибавете сладкарската боя, докато сместа е на котлона. Ако решите да оцветите вече готовата смес, направете тестото на топка и с палец оформете малко кладенче в нея. Капнете няколко капки от боята вътре и внимателно омесете тестото с ръкавици. Друг вариант е да поставите тестото и боята в найлонова торбичка и да ги месите така. Оставете детето също да мачка и да меси – това е отлично сензорно занимание.
Веган пластилин
Специалното на този вид пластилин е, че вместо със сладкарски бои, се оцветява със зеленчуков сок. Цвеклото дава розов цвят, спанакът – зелен, а морковите – оранжев. Използвайте готови сокове или си ги изцедете сами, но се уверете, в случай, че решите да използвате домашния метод, че сте прецедили хубаво сока, преди да го смесите с тестото.
Ще са ви необходими:
- 1 чаша брашно;
- ½ чаша сол;
- 2 супени лъжици лимонтузу;
- 2 супени лъжици олио;
- 1 чаша вода;
- сок от червено цвекло, спанак или моркови.
Смесете брашното, солта, лимонтузуто и олиото в купа. Бавно добавете водата. Варете на среден огън и бъркайте, докато тестото се сгъсти. Изсипете го върху хартия за печене, за да изстине. Месете го с ръце, докато придобие желаната консистенция и мекота. Разделете го на малки топки и добавете по няколко капки от зеленчуковите сокове, за да направите пластилина розов, зелен и оранжев на цвят. Увийте топките в стреч фолио и ги съхранявайте в найлонова торбичка или плик за сандвичи в хладилника.
Пластилин с темперни бои
За да получите наистина ярки цветове, използвайте темперни бои на прах. Уверете се, че не са отровни! Темперните бои се намират лесно, тъй като са предпочитания вид бои за деца и често се използват за рисуване с пръсти. Най-хубавото на пластилина с темперни бои е, че можете да постигнете всякакви цветове и то без варене!
Ще ви бъдат нужни:
- 4 чаши брашно;
- ¼ чаша темперна боя на прах;
- ¼ чаша сол;
- 1 ½ чаши вода;
- 1 супена лъжица олио.
Смесете брашното, боята на прах и солта в купа. В друга купа смесете водата и олиото. Постепенно ги пресипете в купата със сухите съставки. Докато добавяте течността, месете тестото. Ако стане прекалено твърдо, добавете вода, ако е твърде лепкаво – брашно. Съхранявайте пластилина в плътно затворена кутия в хладилника.
Пластилин със стипца
В тази рецепта се използва стипца, която прави пластилина по-твърд. Стипцата се използва при мариноването на плодове и зеленчуци, за да се запази хрупкавостта им. Можете да я намерите в малки опаковки при останалите подправки в магазина.
Ще са Ви необходими:
- 2 чаши брашно;
- 1 чаша сол;
- 2 чаени лъжици стипца на прах;
- 2 чаши вода;
- 4 чаени лъжици олио;
- течна сладкарска боя.
В голяма тенджера смесете боята, олиото и водата. Добавете стипцата, солта и брашното. Варете на бавен огън, като постоянно разбърквате, докато сместа спре да бъде лепкава. Оставете я да изстине върху хартия за печене. Веднага щом спре да пари, може да се използва. Най-добре е да се съхранява в плик за храна в хладилника.
Класически пластилин
Ако целите максимално точна имитация на истинските, скъпи пластилини от типа на Play-Doh, тази рецепта е една от най-добрите. И тук се използва стипца, в комбинация с брашно и сол. Ваниловата есенция придава хубав аромат, който прави играта още по-приятна.
Ще са ви нужни:
- 1 чаша брашно;
- 1 супена лъжица стипца на прах;
- ½ чаша сол;
- 1 чаша вода;
- 1 супена лъжица олио;
- 2 супени лъжици ванилова есенция;
- сладкарска боя.
Смесете сухите съставки в тенджера. Прибавете водата и олиото. „Гответе“ на среден огън и разбърквайте постоянно, докато постигнете консистенцията на картофено пюре. Свалете от котлона и добавете ваниловата есенция. Разделете тестото на топки, добавете няколко капки от боята и месете, докато се оцвети равномерно. Този пластилин може да се използва многократно, при условие, че се съхранява на хладно място в добре затворен съд.
Пластилин с овесени ядки
Дори и да имате само брашно и овесени ядки, пак можете да направите домашен пластилин. Това вероятно е една от най-лесните рецепти, при която дори не се използва котлонът. Полученият пластилин обаче е доста лепкав, със странна текстура. За да я подчертаете напълно, можете да добавите царевично нишесте или мляно кафе.
Ще са ви необходими:
- 1 чаша брашно;
- 2 чаши фини овесени ядки;
- 1 чаша вода.
Смесете брашното и фините овесени ядки в купа. Постепенно добавете водата. Бъркайте, докато съставките се смесят и по желание добавете боя. Както при останалите домашни пластилини, този също може да се ползва повторно, ако се съхранява в хладилник.
Пластилин с фъстъчено масло
Супер забавна рецепта, в пълно противоречие с поговорката „Не си играй с храната!“. Този пластилин може да се яде, стига да не сте алергични към някоя от съставките. Не е подходящ за деца под 12-месечна възраст, тъй като те не могат да консумират мед.
Полученият домашен пластилин е много забавен и ухае прекрасно. Освен това, не е необходима термична обработка, така че игрите (и хапването!) могат да започнат веднага.
Ще са ви нужни:
- 1 чаша фино фъстъчено масло;
- 2 ¼ чаши пудра захар;
- ½ мед.
Смесете съставките в голяма купа до получаването на еднородна смес. Оставете в хладилника за двайсетина минути. Няма да е лошо да постелите нещо на мястото за игра, защото този конкретен пластилин е доста лепкав. За да издържи по-дълго, го увийте в стреч фолио и го съхранявайте в хладилника. Така ще издържи до няколко месеца, но след първата употреба, не го яжте!
Пластилин със степчета
Разтворимите сокчета, или по-познати като степчета, придават на домашния пластилин не само страхотен цвят, но и приятен мирис. Някои деца могат да се изкушат да го опитат и на вкус, затова трябва да им обясните, че той е само за игра, не за ядене. Този пластилин става много мек и еластичен. Отличен е за изработването на ярка, дълга коса на пластилинените човечета и животни. Освен това издържа доста време и ще можете да го използвате многократно.
Ще са Ви необходими:
- 2 чаши вряща вода;
- 1 степче с вкус и аромат по избор;
- 3 супени лъжици царевично олио;
- ½ чаша сол;
- 1 супена лъжица стипца;
- 2 ½ до 3 чаши брашно.
Изсипете прахчето във вряща вода и бъркайте, докато се разтвори напълно. Добавете олиото, солта и стипцата. Прибавете брашното и бъркайте, докато се получи тесто. Извадете го, охладете го, а след това го месете, докато стане гладко.
Често задавани въпроси:
- Може ли да се направи домашен пластилин без лимонтузу?
Да, може. В рецептите с лимонтузу, то служи като консервант, придава еластичност и прави консистенцията на тестото по-гладка, но не е задължително да го използвате. Повечето популярни рецепти за домашен пластилин са с царевично нишесте, стипца, сода за хляб и брашно.
- Как да спасим пластилина, ако е изсъхнал?
Бихте могли да го спасите, като добавите няколко капки вода или олио – в зависимост от оригиналната рецепта – и да го мачкате, докато омекне отново. Друг вариант е да го увиете във влажна кухненска хартия за няколко часа, а след това отново да го размачкате до омекване.
Източник:https://www.verywellfamily.com
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Мария Змийчарова
Редакция: Ванеса Тодорова
Photo credit: Freepik