
Съвети за родители за справяне у дома и в училище с диагноза детска депресия.
Депресията е сериозно медицинско състояние, което би могло да се отрази негативно върху способността на детето да контактува с приятели и семейство, да изпитва удоволствие от нормалните ежедневни дейности, да посещава училище и да бъде концентрирано, докато е там и да се наслаждава на своето детство.
Правилната диагноза и планът за лечение са добро начало, но работата върху проблема изисква време и може да включва рецидиви. Добре е да се знае какво може да се очаква по време на процеса и кога да се потърси допълнителна помощ.
Да разберем симптомите
За възрастните, определящата характеристика на продължителен депресивен период включва ежедневно депресивно настроение за период от около две седмици, но при децата е по-вероятно да усетите раздразнителност.
Наблюдавайте за следните симптоми:
- Раздразнителен, тъжен, необщителен или отегчен през повечето време;
- Не изпитва удоволствие от обичайните занимания;
- Твърде дълъг или твърде кратък сън;
- Покачване или загуба на тегло;
- Усещане за безнадеждност и безпомощност;
- Трудност при концентрация или вземане на решения;
- Умора;
- Мисли за смърт или самоубийство.
Какво да очакваме от терапията
Лечението на депресия изисква време и понякога включва проби и грешки. Децата са различни и е важно да останем търпеливи по време на целия процес, за да помогнем на детето да се чувства в безопасност.
- Образоване – решаващата първа стъпка е да запознаете детето с депресията. Това би му помогнало да осъзнае възможните причини (генетични, фактори от заобикалящата го среда, тормоз, стрес), да разбере химията на мозъка (ниски нива на серотонин) и да намали самообвиненията. Това също допринася за нормализирането на периода, през който преминава детето.
- Психотерапия – консултирането е добър вариант за децата, страдащи от депресия. Има различни видове консултации и тази, която помага при едно дете, може да е неподходяща за друго. За всяко по-малко дете игровата терапия е добър вариант. За по-големите и тийнейджърите, ефективна може да се окаже когнитивно-поведенческата терапия. Може да отнеме време да се намери точния тандем – пациент/терапевт. Вие познавате детето си най-добре.
- Медикаментозно лечение – може да се окаже необходимо за средните и тежки случаи, но и то работи най-добре, ако е съчетано с консултации. Важен е контролът на приеманите медикаменти. Препоръчва се стриктно наблюдение от лекуващия лекар.
- Хоспитализация – при тежки случаи на депресия, включващи идеи за самоубийство, понякога е наложителна.
Какво да очакваме у дома
Дори и след приема на медикаменти, депресията не се повлиява бързо. Лечението може да е дълго и тежко. Родителите биха могли да подкрепят децата си чрез следното:
- Насърчаване на ежедневни упражнения (не е задължително да е организиран спорт, важни са и семейните разходки);
- Проследяване на медикаментозното лечение (твърде много е да се очаква депресираното дете да се грижи само за лекарствата си);
- Намерете време за разговори. Консултирането би помогнало на детето ви да бъде по-открито и да описва чувствата си. Вашата задача е да слушате и да предоставяте безусловна подкрепа в тези моменти у дома;
- Приготвяйте здравословни ястия. Здравословният начин на живот може да помогне на оздравителния процес;
- Насърчавайте навиците за здравословен сън.
Какво да очакваме в училище
Изключително трудно е детето да се представя добре в училище, когато мисленето и концентрацията са повлияни от депресия. Важно е учителят и училищният психолог да бъдат включени в екипа, за да помогнат на детето да премине през този труден период.
Могат да се направят някои подобрения в клас, които да са от полза за детето ви. Говорете с класния ръководител за следното:
- Удължено време за тестове и задачи;
- Проектите да се разделят на по-малки части (особено полезно за деца, които изглеждат претоварени);
- Да се окаже помощ при създаване на график за учене и домашна работа;
- Да се предоставя копие на бележките в клас (особено полезно при нарушена концентрация);
- Тестовете да се правят в тиха стая без странични разсейвания.
- Полезно би било да имате и план, ако детето ви се нуждае от почивка през деня. В началото на лечението това може да са ежедневни срещи с училищния съветник или психолога, а на по-късен етап при стабилизиране – те могат да станат седмични.
Какво да очакваме от детето
Децата и юношите не са „мини възрастни“. Те се развиват и променят много бързо, дори и когато страдат от депресивни състояния. Тези симптоми могат да се засилят или намалят по време на лечението. Може да откриете, че депресията се е засилила в един момент, само за да забележите рецидив на поведението няколко дни по-късно.
Раздразнителност, чувство за преумора и изблици са често срещани при депресираните деца. Колкото и трудно за приемане да е това за родителите, важно е те да останат спокойни и да се съсредоточат върху активното слушане. Естествената реакция е родителят да иска да „поправи“ или по някакъв начин да прекрати това състояние, но психичните заболявания са сложни. Депресията не може да бъде фиксирана или просто спряна. Тя обаче може да се подобри. С подходящо лечение и подкрепа, вашето дете може да процъфтява и да се радва отново на детството.
Ако имате притеснения, свързани с детето ви, не се колебайте да се обърнете към Петя Йорданова, детски психолог към Център за детско развитие “Малки чудеса”. Можете да запазите час за консултация тук или на телефон 0887 545 446.
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Татяна Христова
Източник: https://www.psycom.net