
Не е тайна, че хората със Синдром на Даун не винаги са добре приемани от обществото. Дори и в най-богатите и най-развити части на света, подобен предразсъдък продължава да господства и няма изгледи това да бъде променено в скоро време. Но където има предразсъдъци, там има и хора, които се изправят срещу тях и следващите 10 примера са за хора, разбили бариери и стени, в името на всички, живеещи със Синдрома на Даун.
10. Ангела Бачийер – политикАнгела Бачийер стартира политическата си кариера през 2011 г., когато започва да работи в кметствотоl в испанския град Ваядолид. Член на Народната партия, Бачийер работила над 2 години като административен сътрудник в кметството, преди да стане кандидат за общински съветник. Въпреки че Бачийер не спечелила място в общината при тези избори, класирайки се 18-та при 17 свободни позиции, тя станала общински съветник 2 години по-късно, когато скандал, свързан с корупцията, принудил Исус Гарсия Галван да напусне мястото си.
Понеже някои хора биха могли да се опитат да омаловажат успеха на Бачийер, посочвайки че тя всъщност не е спечелила изборите, трябва също да се отчете фактът, че тя би имала големи шансове да спечели, ако хората със синдром на Даун бяха упълномощени да гласуват в Испания. Въпреки че няма конкретна забрана хора с умствени проблеми да гласуват, испанските съдилища обикновено декларират хората със синдром на Даун като „недееспособни”. Целейки да ги предпази от финансови измами и експлоатация, подобно управление също така ограничава правото им да гласуват, правейки още по-впечатляващ фактът, че Бачийер успява да заеме такава позиция, без дори да има правото да гласува.
9. Колет Дивито – предприемач
Хората със Синдрома на Даун непрекъснато водят несправедлива битка, опитвайки се да се впишат и да бъдат приети. Колет Дивито разбрала това, когато, въпреки че завършила 3-годишен курс по готварство в университета Клемсън за години 2, на всяко интервю за работа не получавала друго освен учтив отказ.
Решена да работи, Колет взела най-популярната си рецепта „Възхитителна бисквитка” и основала „Бисквитките на Колет”. В началото, работейки само с един хранителен магазин, Колет постепенно увеличава клиентите си, популяризирайки профила си с гостувания на каналите CNN, MSNBC, CBS, GMA, BBC и други, като, най-накрая, това довело до партньорство с компанията за чипсове Lay´s. В момента Колет е работодател на 13 човека и се надява, чрез използването на платформата си, да намали нивата на безработица и бедност сред хората с увреждания.
8. Джейми Бриър – актрисаВероятно най-известното лице в списъка, Джейми Бриър е актриса, която много от вас ще разпознаят от нейните забележителни и постоянни роли в сериала American Horror Story. Работила в театър за над десетилетие, Бриър печели международна слава, когато прави своя телевизионен дебют, изигравайки Аделайд „Ади” Лангдън в трейлъра на хитовото страшно шоу и оттогава е често срещана фигура.
В интервю, проведено скоро след излъчването на първия сезон, Бриър казва: „Най-трудната част от това да играя Аделайд беше да се науча да играя някой, който не винаги е приеман от майка си или от обществото. Това е ново предизвикателство за мен.”
От започването ѝ в шоуто, Бриър се е снимала за голям брой телевизионни предавания и филми, и в момента се очаква да играе принцеса Аврора (т.е. спящата красавица) в сериен филм, който дава по-активна роля на главните женски персонажи в старите приказки.
7. Марте Векселсен Гоксьор – драматург Родена в Норвегия през 1982, Марте Векселсен Гоксьор e оратор и активист за хората с увреждания, но е най-позната с работата си като писателка, по-точно, драматург. Най-известната ѝ работа е преработката ѝ на Пепеляшка, базирана на собствения ѝ живот, изиграна в един от най-престижните театри в Осло и включваща жива музика от свежата поп банда Hellogoodbye.
Творбата на Гоксьор я направи първата жена, спечелила наградата Бьорнсън, присъждана от Норвежката академия по литература и свобода на словото, а нейната версия на Пепеляшка дори била използвана като основа на научно изследване, което изучавало разликите в отношението на деца и възрастни спрямо актьорите с увреждания.
6. Джудит Скот – скулптор
Джудит Скот (1943-2005) имала точно типа детство, което очакваш от някой, станал световно известен артист. Родителите на Джудит решили да игнорират нейното състояние, което било усложнено от факта, че тя оглушала, без никой в живота ѝ да разбере за това. На седем годинки, близначката на Джудит, Джойс се събудила и разбрала, че Джудит е била отведена в дом за социални грижи, където липсата на диагноза на нейната глухота, станала причина тя да не успее да се класира за каквито и да е уроци.
Джойс, чиято майка ѝ забранила да посещава Джудит, прекарала голяма част от живота си работейки с деца в нужда, докато след 35-годишна битка, станала настойник на Джудит и я преместила в друга институция. Години наред, Джудит не проявявала никакво внимание към творческите дейности предлагани там, докато един ден гост-учител не дошъл да даде урок по приложно изкуство с текстил.
Джудит веднага възприела това изкуство, взимайки всякакви предмети и оплитайки ги в конци и прежда. Работата ѝ надминавала естетиката. Директорът на института коментирал, че по този начин Джудит „се учела да говори”. Много от нейните произведения ясно отразяват самотата и изолацията, преживени в детството ѝ. Близнаците също са често срещана тема в тях.
След 10 години, Джудит направила първата си изложба, която съчетана с книга за творчеството ѝ, получила вниманието и признанието на Националната общност за изкуство. Скоро тя станала обект на 4 документални филма на 3 езика и до ден-днешен има постоянни изложби в 12 музея, разположени в 6 държави.
5. Маделин Стюарт – супермодел
Маделин Стюарт, която е родена в Австралия през 1996 г., е професионален супермодел. След като посетила модно ревю в Брисбейн през 2014 г., Стюарт решила, че иска да е модел и започнала да тренира. Следващата година, майка ѝ стартирала онлайн кампания, която бързо набрала популярност и дала резултати: Стюарт подписала 2 договора в една седмица.
Кариерата на Стюарт не спряла там и тя бързо събрала цяла колекция от отличия, сред които място на подиума в седмицата на модата в Ню Йорк, седмицата на модата в Париж, седмицата на модата в Лондон и други седмици на модата и модни ревюта по света. Стюарт също има профил във Воуг и Форбс и е завършвала триатлона на Специалните Олимпийски игри три пъти.
4. Пабло Пинеда – обучител и бакалавър по изкустватаПабло Пинеда е актьор и учител, най-известен с това, че е първият европеец със Синдром на Даун, който е получил университетска диплома, имайки едновременно диплома по педагогика и бакалавърска степен по изкуствата в психологията на обучението. През 2009, той спечели наградата Сребърната мида в Международния филмов фестивал в Сан Себастиан за неговата роля в „Аз също”, филм за човек със Синдром на Даун, завършил университет. Въпреки името, наградата Сребърна мида е всъщност най-важната награда за актьорска игра на фестивала, който е един от 14-те фестивала с категория “А” в света. След завръщането си в родната Малага, Пинеда бил награда с „Щитът на града” от кмета.
Въпреки че все още участва във филми, Пинеда иска да изгради кариера в образованието и в момента работи за създаването на международен план за повишаване на възможностите за наемане на работа за хората с увреждания. Пинеда е чест гост-лектор в университети по целия свят, има написани няколко книги и Ted Talk, достъпен за гледане онлайн.
3.Сухеет Десай – музикант
Сухеет Десай е музикант от Бъфало, Ню Йорк, който се дипломирал в Музикалната академия “Беркшир Хилс”. Десай може да свири на 7 инструмента: пиано, цигулка, барабани, кларинет, бас кларинет, тромпет и саксофон. Два документални филма са направени за постиженията му и той е получавал много медийно внимание през годините, бидейки включван в шоута като Визията, 20/20, Шоуто на Опра Уинфри, също така и в списанията на Уол Стрийт и Ню Йорк Таймс. Най-голямото му постижение до момента е неговото представление в Карнеги Хол през 2015 г., на което изправил публиката на крака и получил бурни аплодисменти.
Десай има пантеон от награди на свое име, включващ дори няколко олимпийски медала. Това, заедно с неговите музикални способности, би могло да е причината той да бъде избран да даде соло представление в церемонията по откриването на зимните олимпийски игри през 2009 г. В момента той живее в Ню Йорк със съпругата си Каролин и работи, за да си заслужи втори концерт в Карнеги Хол.
2.Карен Гафни – атлет
През 1977 г., Джим Гафни държал своята 9-месечна дъщеря Карен и подухвал въздух в лицето ѝ. Веднъж щом устните ѝ били затворени, той я потапял леко във водата, надявайки се, че така постепенно ще подобри нейното дишане и мускулен тонус. Като следствие от тази необикновена идея, Карен се наслаждава на невероятно успешна кариера като плувкиня.
В допълнение на спечелването на 2 златни медала в Специалните олимпийски игри, Карен била първия човек със Синдром на Даун, който участвал в състезание за преминаването на Английския канал, но дори тогава нейната кариера едва започвала. От преминаването на канала, тя е надвила Бостънското пристанище, заливът Сан Франциско (16 пъти и продължава да го преплува), езерото Чемплейн, пристанището Дън Лаохейр и триатлонът „Бягство от Алкатраз”. През 2007 г., тя е била на фокус в документалния филм „Да преминеш Таое: мечтата на плувеца”.
1. Исабела Спрингмюл Техада – дизайнер
От ранна детска възраст, Исабела Спрингмюл Техада вървяла по стъпките на баба си, която също била дизайнер. Като дете, Исабела правела дрехи за куклите си, но играта постепенно се превърнала в работа, когато тя се записала на моден курс, където започнала да работи върху дрехи, вдъхновени от Гватемалската култура, както и върху дизайни, създавани специално за хората със Синдром на Даун.
Спрингмюл направила своето първо голямо ревю през 2015 г., където продала цялата си колекция. Успехът на ревюто ѝ събрал внимание от целия свят и второ ревю било бързо организирано в Панама. Тя продължила с добро темпо и през 2016 г. нейните дизайни били показани в седмицата на модата в Лондон, която била последвана от друга изложба в Рим. Всичко това ѝ спечелило място в списъка на BBC “100 жени„ – годишна колекция от най-вдъхновяващите и влиятелни жени в света, редом до лица като Алиша Кийс, Симон Билс и Золека Мандела.
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Виктория Ценова
Източник: https://listverse.com