
Детето ви смята ли, че квадрат и кръг изглеждат еднакво? Блъска ли се в предмети, или пък разлива, или изглежда да не е наясно къде се намират обектите спрямо тялото му? Прескача ли думи или цели редове докато чете или пък чете едно и също изречение отново и отново? Всички тези проблеми могат да сигнализират за нарушения при преработката на визуална информация (понякога назовавано като разстройство на визуалната преработка), което може да има драматичен ефект върху ученето.
Разстройството на визуалната преработка (РВП) се отнася до множество зрителни проблеми, които нямат нищо общо с късогледство или далекогледство.При РВП мозъкът се затруднява да обработи прецизно сигнали, идващи от очите. Дете с РВП може да не прояви никакви отклонения при очен преглед, защото очите му са наред. Проблемът идва от начина, по който мозъкът му се справя с или обработва визуална информация.
Симптоми или сигнали за проблеми с преработката на визуална информация
Не всички деца ще имат всички тези симптоми. Както при преработката на слухова информация, има множество зони, които е възможно да са засегнати, и всяко дете е засегнато от различен тип нарушение и в различна степен.
- Лесно се разсейва при наличие на твърде много визуална информация.
- Може да е неспокойно или невнимаващо по време на видео или визуални презентации.
- Може да е небрежно при изпълнение на визуални задачи, например замитане на пода – това не са децата, които да помолиш да почистят набързо, когато идват неочаквани гости.
- Затруднява се при задачи, които изискват копиране (например преписване от дъската).
- Разменя или чете грешно букви, цифри и думи.
- Често се блъска в предмети.
- Затруднява се да пише, спазвайки полета или линии.
- Пропуска думи или цели редове, когато чете, или препрочита едно и също изречение.
- Казва, че го болят очите, търка си често очите докато чете, пише или рисува.
- Разбирането му при четене и уменията му за писане са по-лоши от средното ниво, въпреки че има добри вербални умения.
- Има слаби умения по математика; често игнорира функционални знаци, пропуска стъпки, бърка формули, които изглеждат сходно.
Преработката на визуална информация и дислексията
Както при преработката на слухова информация, проблемите при преработката на визуална информация не са самостоятелно разпознаваема неспособност за учене. Симптомите често се проявяват при деца, които се затрудняват с четене, писане или математически дейности.Много експерти смятат проблемите с преработката на визуална информация за рисков фактор за проблеми с ученето, като дислексия, но границите между преработката, дислексията, дисграфията и дискалкулията са размити.
Като родители и учители, достатъчно е да знаете, че тези нарушения се комбинират при много от нашите деца. Слухова преработка, визуална преработка, проблеми с паметта и лоши умения за изпълнение са корена на много от затрудненията на нашите деца, свързани с ученето.
Преодоляване на Разстройство на визуалната преработка
Преодоляването на Разстройството на визуалната преработка включва два пътя: коригиране и приспособяване.
- Приспособяването подкрепя областите с нарушения, така че пътищата, приемащи визуална информация, не са претоварени.
- Коригирането представлява програми и дейности, които подсилват преработката на визуална информация.
Приспособяване на ученици с нарушения, свързани с преработката на визуална информация или РВП
Някои от най-полезните съвети за приспособяване са:
- Не разчитайте изцяло на визуални инструкции. Давайте също устни напътствия, както и писмени указания.
- Включвайте прости диаграми или изображения, за да разясните дълги писмени инструкции. Ние използваме също „пищови“ по математика, които представят в общи линии процедури за по-сложни математически проблеми.
- Осигурете на детето си време да задава въпроси относно презентациите и указанията. Това може да изглежда като нещо очевидно, но предоставянето на време за осмисляне и уверяването, че е нормално да не се разбере всичко от първия път, ще създаде много по-благоприятна среда за учене.
- Намерете учебен план с изчистени страници и прости инструкции. Невероятно е каква разлика може да направи оформлението на страниците за ученици със затруднения при преработката на визуална информация. Въпреки че цветните програми ни привличат, за някои деца могат да са много разсейващи.
- Начертайте плътни, черни граници около математическите уравнения, за да помогнете на децата да се фокусират над нещата едно по едно.
- Искайте устно отчитане вместо писмен отговор.
- Използвайте аудиокниги и записвайте заниманията в час.
- Намалете визуалните стимули, които разсейват, като сгънете страницата или използвате празни парчета хартия, за да закриете части от страницата.
Дейности за подсилване на уменията за преработка на визуална информация
Подсилването на уменията за преработка на визуална информация може да бъде направено у дома, евтино, с предмети, които вероятно вече притежавате. Някои примери за такива дейности са:
- Подреждане на предмети по един критерий (размер, цвят, форма).
- Подреждане по два и повече критерия.
- Нареждане на пъзели, започвайки с по-прости пъзели и минавайки към по-сложни.
- Извършване на търсене по букви, числа или думи.
- Играйте игри за откриване на обекти (например „Виждам нещо червено и кръгло“).
- Пъзели тип “открий обекта на картинката”.
- Направете модели с мъниста, малки играчки или предмети от дома, които детето ви да копира.
- Поставете няколко предмета върху поднос в дадена поредност, покрийте ги и ги разбъркайте. Проверете дали детето ви може да ги постави в правилната последователност.
- Играйте специалните игри за упражнения на паметта.
- Упражнявайте, упражнявайте, упражнявайте умения, свързани с топка – хващане, хвърляне, ритане и удряне. Започнете с големи топки и по-бавна скорост и прогресирайте към по-малки топки и по-бърза скорост.
- Създайте сами игри за трениране на паметта. Поставете няколко обекта върху поднос. Позволете на детето да ги наблюдава за 1-2 минути. Покрийте обектите с кърпа. Вижте колко обекта може да си спомни детето без да ги гледа.
- Играйте бордови игри, които изискват да движите елементи в определени посоки като шашки или шах.
- Правете ръчни дейности, които се състоят от множество стъпки, като например оригами.
- Намерете снимка в списание и я сгънете наполовина. Залепете я върху парче хартия. Вижте дали детето може да довърши снимката като я дорисува.
Както виждате, има множество прости (и забавни) дейности, които можете да правите за 10-15 минути на ден, за да работите върху нарушенията, свързани с обрабоката на визуална информация.
Източник: https://homeschoolingwithdyslexia.com
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Мария Стойкова