Подходящо за деца между 5 и 11 години
Тревожността е нормална реакция на предизвикателни ситуации. Децата с увреждания или хронични заболявания са по-склонни да изпитват тревожност, отколкото останалите деца. В статията по-долу ще научите как можете да помогнете на детето си да се научи да се справя с ежедневната тревожност.
Тревожност, инвалидност и хронични заболявания: какво да очаквате
Много деца изпитват тревожност от време на време. Докато растат, развиват се и опознават своя свят, те се сблъскват с предизвикателни ситуации. Тревожността е нормална реакция на тези ситуации.
При повечето деца безпокойството не продължава дълго и отминава от само. Но при някои деца тревожността е толкова силна, че им пречи да вършат ежедневните си задължения.
Децата с увреждания или хронични заболявания са по-склонни да изпитват силна тревожност от останалите деца. Това е така, защото те биха могли:
– се притесняват от медицински процедури като кръвни изследвания;
– да се натъжават, че пропускат събития или училище;
– да се притесняват от създаване на нови приятелства;
– да имат притеснения как се справят със състоянието или лечението си;
– да смятат, че са тежест на семействата си;
– да се страхуват от влошаване на състоянието, повтаряне на заболяването или смърт;
Признаци и симптоми на тревожност при деца с увреждания или хронични заболявания
Децата с увреждания или хронични състояния обикновено проявяват същите признаци и симптоми на тревожност в детска възраст като другите деца.
Но когато децата са с увреждания или хронични заболявания, понякога може да е трудно да се разграничат физическите признаци на тревожност, като сърцебиене или болки в стомаха, от физическите симптоми на заболяванията им.
Ако детето ви има увреждане или хронично заболяване, можете да следите и за други признаци на тревожност. Те могат да включват:
- притеснение за процедури или посещение в болница;
- отказ да ходи на училище или да не иска да ви напуска;
- отказ от лечение;
- често да казва „не“ или да се държи агресивно;
- избягване на разговори за състоянието;
Как да подпомогнем децата с увреждания или хронични заболявания да се справят с тревожността?
Има много практични неща, които можете да направите, за да подкрепите детето си с увреждане или хронично заболяване, да се справи с тревожността.
Много от тях са същите, които бихте направили за всяко дете с тревожност. Те включват признаване на страха на детето, нежно да насърчаване на детето да прави нещата, за които изпитва безпокойство, и похвала, когато се опитва да се изправи срещу страховете си.
Има някои допълнителни неща, които можете да направите, за да помогнете на вашето дете с увреждане или хронично състояние.
Физическо здраве
Предоставете на детето си подходяща за развитието му информация за неговото състояние или увреждане. Давайте му повече информация, когато порасне. Без точна информация децата често си представят най-лошото.
Дайте на детето си възможност за избор. Има някои неща, които детето ви ще трябва да прави, но можете да бъдете гъвкави по отношение на други неща, като например храни в рамките на диетата или времето за физиотерапия. Ако детето ви има възможност да избира за подобни неща, това му дава усещане за контрол.
Планирайте процедурите. Справя ли се детето ви по-добре, когато има няколко дни за подготовка, или се притеснява, ако е предупредено прекалено рано? Помогнете на детето си да планира и да помисли какви стратегии може да използва, за да се справи с процедурите.
Опитайте се да направите процедурите забавни. Можете да пуснете музика или да намерите начин да ги превърнете в игри.
Връзки и чувства
Потърсете информация за мрежите за взаимопомощ на деца с увреждания или хронични заболявания. Ако тези мрежи организират лагери или игрови групи, това може да даде на детето ви възможност да общува с други деца със сходни преживявания.
Разработете план, който да помогне на детето ви да не изостава с училищната работа и приятелите си, когато отсъства за лечение.
Подкрепяйте приятелствата на детето си – например, можете да го насърчите да кани приятели в дома си.
Помогнете на детето си да усвои умения за справяне. Можете да направите това, като помогнете на детето си да разбере какво го успокоява, когато се чувства тревожно – например, може да обича да бъде прегръщано, да седи тихо за няколко минути или да гушка любима играчка.
Ежедневие
Бъдете последователни в начина, по който използвате семейните правила и последиците за всичките си деца.
Забавлявайте се заедно като семейство. Прекарвайте заедно време, което не е фокусирано върху увреждането или състоянието на детето ви. Можете да опитате да планирате време за семейството, както и време насаме с детето си.
Подкрепа при тревожност
Можете да получите професионална помощ и съвет от:
– педагогическият съветник в училището на детето ви;
– личният лекар или педиатърът на детето ви;
– детски психолог;
– други специалисти от екипа на детето ви;
– местния детски здравен център или център за обществено здраве;
– местният център за обществена подкрепа;
– Националната телефонна линия за деца 116 111, администрирана от Държавната агенция за закрила на детето;
– Отдел “Закрила на детето” към дирекция “Социално подпомагане”;
– екипа от терапевти към Център за детско развитие “Малки чудеса”.
Погрижете се за себе си
Грижата за дете с увреждане или хронично заболяване може да бъде стресираща. Това засяга цялото семейство. Ако се грижите за себе си, ще можете да се грижите по-добре за детето си.
Може да откриете, че би помогнало да:
– се запишете към група за подкрепа на родители на деца с увреждания или хронични заболявания;
– да говорите с личния си лекар или с терапевт;
– да потърсите начин друг да се грижи за детето ви за определено време, за да си починете.
Източник: https://raisingchildren.net.au
Превод за Център за детско развитие „Малки чудеса“: Йоана Кабаделова