Как да увеличим времето по корем за бебето – съвет на Милица Русанова от уебинара “Дискусия с ерготерапевт: Как да подкрепим двигателното развитие на детето”

Как да увеличим времето по корем за бебето – съвет на Милица Русанова от уебинара “Дискусия с ерготерапевт: Как да подкрепим двигателното развитие на детето”

„Как можем да увеличим времето, което детето прекарва по коремче, ако то не е особено заинтересовано или започва да плаче?“

Това беше един от интересните въпроси, който обсъдихме на уебинара “Дискусия с ерготерапевт: Как да подкрепим двигателното развитие на детето”, през месец февруари.
В практиката ми, често родителите споделят подобни притеснения и наистина е напълно нормално някои бебета да не се чувстват комфортно в началото, когато са поставени по коремче. Въпреки това, този етап е много важен за развитието на мускулите на шията, раменете и гърба, които са основни за бъдещото пълзене и ходене.

Но как да го стимулираме повече?

Един от начините да увеличим времето по коремче, е да създадем забавна за бебето среда. Да сложим ярки и интересни играчки пред детето, които да го мотивират да се протяга към тях. Също така можем да използваме музикални играчки, като ги поставим извън полезрението на бебето, за да го заинтригуваме да открие откъде идва звукът. Ако то има нужда от допълнителна подкрепа, може да поставите кърпа намотана на ролка под гърдите му.

Важен съвет, когато става въпрос за най-мъничките, който важи и за други активности, е да започваме с кратки интервали от време – например по 2-3 минути, и да ги увеличаваме постепенно, когато детето се адаптира. Друг трик е да се редуват позициите, ако детето се изморява или започва да плаче. В конкретния пример с времето по коремче, може да вземем бебето на ръце за малко и после отново да го поставим по корем. Постепенно детето ще свикне и ще започне да прекарва повече време в тази позиция, която е една от първите и с много ползи за него. Също така, никога не слагайте бебето по корем когато е гладно, или току-що сте го нахранили, или му се спи. Бебето трябва да е в добро настроение, за да не го асоциира с неприятно усещане. Легнете на пода до бебето, за да му покажете, че е безопасно и интересно, говорете му, пейте му и винаги се съобразявайте с темпото му.

В рамките на уебинара обсъдихме с родителите и други теми, които може да им помогнат в подкрепата на двигателното развитие на децата им. Разгледахме основните етапи на двигателното развитие, ролята на ерготерапията в подкрепата му и как родителите могат да се включат активно в стимулирането на уменията на своите мъничета, особено в ранна възраст.

Ето някои от основни моменти на дискусията:

  1. Етапи на двигателното развитие на детето:

    В началото на уебинара разгледахме основните етапи на двигателното развитие при децата. Оказа се, че по-голямата част от аудиторията има деца до 2-годишна възраст и фокуса беше главно върху “първите 2 години” и защо са важни. Изяснихме, че развитието започва още през бременността, в корема на мама, с появата на рефлексите. Обяснихме основните рефлекси и изяснихме как те помагат в развитието.
    Засегнахме и темата за сензомоторно развитие. Като ерготерапевт, винаги акцентирам на това, че всяко дете има свой ритъм на развитие и е нормално да има вариации в момента, в който започват да се проявяват различни умения. Въпреки това, е важно родителите да наблюдават детето, за да могат навреме да разпознаят възможни затруднения.

  2. Какво всъщност е ерготерапията и как подкрепя развитието на двигателните умения?

    Ерготерапията има за цел да подпомогне самостоятелността и независимостта на детето в изпълнението на ежедневните дейности, като се фокусира върху подобряване на сензо-моторните му умения, координацията, баланса и последователността. Всички занимания се провеждат в игрова форма, което прави процеса забавен и ангажиращ.

    Ерготерапевтите подкрепят развитието на двигателните умения при децата чрез индивидуализирани терапевтични планове, включващи упражнения за укрепване на мускулите и подобряване на координацията и баланса. Те работят както върху грубата, така и върху фината моторика, като използват игри и ежедневни дейности за стимулиране на моторните умения.

  3. Практически съвети и упражнения за стимулиране на развитието:

    Част от уебинара беше посветена и на полезни, чисто практически съвети как родителите могат да стимулират развитието на детето у дома, като включват лесни и забавни упражнения, които подпомагат развитието. Това съвсем не е трудно – важно е само да се създаде безопасна и стимулираща среда, която да подкрепя активността на детето и да го мотивира да учи нови умения чрез игра.
  4. Как включване на децата в домакинските работи подпомага развитието им:

    Една тема, която е винаги много интересна и полезна –  как родителите могат активно да включат децата си в ежедневни дейности, за да стимулират тяхното развитие. Обсъдихме колко е важно децата да имат възможности, за да се включват в различни домакински дейности като готвене, чистене, подреждане, които не само подпомагат развитието на основни житейски умения, но и дават възможност за развитие на общата моторика, координация и изграждане на независимостта. Включването на детето в ежедневните задачи и грижата за дома също така засилва самочувствието му и му дава усещане за значимост. Тези споделени мигове и дейности учат и на работа в екип, като изграждат дисциплина и уважение към съвместните усилия.

  5. Въпроси и отговори:

    Като ерготерапевт, за мен това е винаги най-интересната част от всяка среща с родителите, защото мога да помогна с насоки за нещата, които ги вълнуват в момента и да дам конкретни съвети за всяка ситуация и дете!

С нетърпение очаквам вашите въпроси и на предстоящия уебинар “Развитие на бебето от 0 до 1 година: Дискусия с ерготерапевт” на 9 април.

До нови срещи! 

Милица Русанова, ерготерапевт в Център за детско развитие “Малки чудеса”