Иван Боянов

Физиотерапевт

Иван Боянов

Иван Боянов е физиотерапевт с над 10-годишен стаж, в рамките на който успява да добие опитност в множество сфери от областта, но насочва вниманието си основно към полето на ортопедията, неврологията и педиатрията. Професионалния си опит добива в няколко медицински центъра и МБАЛНП “Св. Наум” – София. В момента развива своя частна практика, както и е част от екипа на Център “Малки Чудеса”, където е ангажиран с физиотерапевтичната работа с кърмачета и деца.

За последната една година той насочва фокуса на физиотерапевтичната професия основно към терапия, свързана с подпомагане на двигателното развитие на недоносени бебета, при които се наблюдава изоставане или някакъв вид затруднение в развитието.

Има задълбочени терапевтични и изследователски интереси в областта на детската церебрална парализа.

Изследванията сочат, че недоносеността добавя още 30% риск за развитието на церебрална парализа. Именно затова интензивната и компетентна физиотерапия при атипично развиващите се бебета е изключително важна и благодарение на нея симптоматичната картина на възможната диагноза – церебрална парализа, може да се сведе до минимална, а детето да развие пълния си потенциал. Крехката централна нервна система на бебето, може да бъде “насочвана”, така че свойството на невропластичност да бъде от полза, да се създадат необходимите невронни връзки за едно добро и функционално движение на тялото.

“Педиатричната физиотерапия и най-вече тази в кърмаческа възраст, бързо се превърна в призвание за мен. Изключителен мотиватор е важността на първите месеци и години от живота на човек, що се отнася до двигателното му развитие, а и развитието му като цяло. Изисква се много дълбоко внимание и търпение, за да се научи бебето да се движи добре. Този ценен момент трябва да бъде уловен.”

Методът, който Иван основно прилага в работата си с най-малките герои е Невроразвитийна терапия (Neurodevelopmental treatment – NDT) или по-позната в Европа като Бобат терапия.

“Методите дават основа, но главното за добре изпълнена процедура по невро-двигателно обучение е усета, които ни дават собствените ни ръце. Да се усеща добре движението на бебето или детето и да се напътства и променя адекватно за постигане на нужното двигателно умение.”

Като допълнение към физиотерапията, Иван използва и акупресура. Нея той привнася от практиката му като холистичен терапевт в неговата частна практика. Разбира се, решението му да включи тази терапия като допълваща, е базирано на изследвания, които доказват нейната ефективност в кърмаческа възраст. Установено е, че акупресурата подпомага наддаването на тегло при недоносените бебета.

На база на практиката, Иван се убеждава в тези резултати. Но ефектът на акупресурата не се изчерпва само дотам – изпълнена правилно, тя може да подпомогне цялостното развитие на детето.