10 съвета от експерти по възпитанието

10 съвета от експерти по възпитанието

Има толкова много сайтове, книги и ресурси, предлагащи най-различни идеи за дисциплина, че понякога всичките тези съвети може да се превърнат в нещо доста объркващо.

Когато се опитваме да посочим поведенческите проблеми на детето си е важно да търсим достоверна информация, базирана на най-добрите родителски стратегии.

За да ви помогнем да получите отговори за това, какви възпитателни стратегии работят най-добре, 10 експерти по възпитанието представят най-важните родителски трикове, според тях. Ето какво са казват те:

  • Нормално е детето ви да ви е ядосано

„Бъдете родител, не приятел! Това означава, че не бива да се страхувате да сте „лошият“. Понякога вашето дете може да ви се сърди. Приемете го! Алтернативата е да имате извънредно неприятно дете. Позволявайте му да се проваля от време на време! Ако не го правите, как очаквате от него да се справя с възходите и паденията в живота? Никой не е успешен във всичко. Понякога трябва да се провалиш, за да успееш.“

Lori Freson, лицензиран брачен и семеен терапевт

  • Уважавайте детето си

„Не обиждайте с думи, нито посягайте: гледайки ви, децата се учат от вас! В случай, че са свидетели на тормоз, те ще свикнат с този модел на поведение и ще откликват на конфликтите с агресия. Ако се чувствате прекалено ядосан в момента, вземете пауза и се разходете, върнете се по-късно и имайте готов план за това как да приложите дисциплина! Случва се да загубите самообладание, обяснете, че точно това се е случило и изяснете, че бихте предпочели да не сте го направили. Твърд и дори ядосан, но премерен тон е много по-ефективен отколкото да звучите извън контрол и отмъстително.“

Д-р Gail Saltz, психиатър, психоаналитик, автор на бестселъри и телевизионен коментатор

  • Погледнете голямата картина

„Когато детето ви е в тийнейджърските си години, опитайте се да не се губите в детайлите, фокусирайки се прекалено много върху всекидневното му държане и настроения! Подсещайте се често, че тийнейджърът ви скоро ще има възможност да напусне дома и ще е в негова власт да реши до каква степен той или тя иска да остане емоционално обвързан/а с вас до края на живота ви! Колкото повече се концентрирате върху изграждането на демократични отношения по време на пубертета, толкова повече вашето пораснало дете ще ви харесва и оценява в следващите години.“

Seth Meyers, психолог

  • Давайте ефективни инструкции

„Ако трябва да повтаряте на детето си едно и също нещо няколко пъти преди да ви отговори, тогава го учите да ви игнорира.“

Дейвид Джонсън, лицензиран брачен и семеен психолог

  • Използвайте естествените последствия

„Ако е възможно, прилагайте естествените последствия! Родителите може да се чувстват задължени да наказват децата си за грешки или лошо държане вместо да позволят на реалния живот да сложи всичко по местата. Ако детето ви отказва да сложи палтото, оставете го да настине. Ако не чисти стаята си, позволете му да загуби играчките си. Примамливо е да наказваш, като отнемеш видео игрите или намалиш времето пред телевизора, защото не винаги вярваме, че естествените последици ще свършат работа. С течение на времето обаче, те намират начин да формират поведението.“

Heidi Smith Luedtke, психолог и автор на „Безпристрастно родителство: 33 начина да запазиш самообладание, когато децата откачат“

  • Решавайте проблеми заедно

„Решаването на проблеми е това, което трябва да замести наказанието, за да се развие отговорно, уважително поведение в децата и възрастните. Наказанието е принудителна манипулативна тактика, която се използва, за да накараме децата да правят това, което ние искаме. Не спомага с нищо за развитието на характера и съчувствието. В действителност, то частично допринася за създаването на побойници. Децата не се учат чрез страх и сила. Неприемливото им поведение трябва да ни подскаже, че те имат проблем, а не че те са проблем.“

Bonnie Harris, Възпитател по Родителство и Директор на „Свързващо родителство“

  • Използвайте дисциплината, за да учите, не наказание

„Разберете смисъла на думата „дисциплина“. Става въпрос за обучение и възпитание, а не наказание, заплахи и дресировка. Представете си, че сте учител и покажете на детето, че го уважавате, като му обясните защо е необходимо да се сложат граници! Помогнете им да разберат, че е за тяхно добро и че ще им носи ползи! Уважението е вратата към сътрудничеството с детето ви!“

Tom Limbert, Съветник по въпросите на родителството и автор на „Игралната книга на бащата: мъдрост за бащите от най-великите репетитори на всички времена“

  • Похвалете доброто поведение

„Трудно е за вярване, че когато имате трудности с децата си, те наистина искат да ви угодят. Нищо не може да направи едно дете по-щастливо от гордостта, която усеща при получаването на похвала от майка си или баща си. Това желание да угодим на родителите си е толкова силно, че преминава и в зряла възраст.“

Dana Obleman, автор на „Деца: Учебникът“

  • Бъдете последователни в дисциплината

„Бъдете последователни! Променлива дисциплина всъщност може да насърчава лошото поведение, защото детето ви ще продължава да се пробва в надеждата, че този път няма да има проблеми.“

Susan Bartell, психолог и автор на „Топ 50 въпроси, задавани от децата“

  • Погледнете на непослушанието като на знак, че детето ви има проблем

„Проблемът на детето е в това, че има нещо, от което се нуждае и което иска, и не знае как по друг начин да го получи, освен чрез неподчинение. Родителите често имат проблеми с поведението на детето. За съжаление, родителят обикновено започва с опитите да реши своя проблем и не се стига до решаването на проблема на детето.“

Nancy Buck, психолог по развитие и основател на Корпорация на мирно родителство

Източник: https://www.verywellfamily.com
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Альона Пейчева
Редакция: Валентина Кърчева
Photo credit: Freepik