Чудите се какво означава холистично развитие и какво можете да направите като родител, за да подпомогнете развитието на детето си?
Какво е холистично развитие в ранното детство?
Холистичното развитие означава цялостно развитие на детето – социално, емоционално, физически, интелектуално и духовно.
Домът и околната среда на детето също оказват влияние върху цялостното развитие.
Защо холистичното развитие е важно?
За да могат децата да успеят и да разгърнат пълния си потенциал, трябва да се обърне внимание на всички аспекти от тяхното развитие.
Може да е лесно да се фокусирате върху интелектуалните способности на детето през ранните години, но за него е също толкова важно да развива умения като:
- емоционална интелигентност
- увереност
- социална способност
- състрадание
- обща (груба) и фина двигателна моторика
- oтговорност
- креативност
- и много други умения!
Холистичното развитие е важно и е ключово за обучението през ранните години на детството.
Като родител или учител, може да въведете децата си по пътя на ранното обучение към успеха.
Кои са петте аспекта на холистичното развитие?
- Физическо развитие – всичко свързано с растежа и развитието на двигателните умения.
- Социални умения – как децата взаимодействат с другите и комуникират в своя свят.
- Емоционално разбиране – способността да изразяват емоциите си по здравословен начин.
- Интелектуално развитие – когнитивно развитие, креативно развитие и придобиване на уменията за учене.
- Духовно развитие – изграждането на морал, ценности и грижа за света.
Ранните години са жизненоважни за поставянето на основите за здравословен и щастлив живот.
Следните съвети ще ви помогнат да създадете холистичен подход към обучението на вашите деца.
Как да подпомогнете холистичното развитие на детето
Подпомагането на холистичното развитие на детето в ранните години е отговорност на родителите и учителите. Този подход към образованието на детето не е труден и просто изисква малко умисъл.
Започнат през ранните години, холистичният подход към образованието е свързан с баланса между дома, средата и развитието на детето.
1. Физическо развитие
- Запознайте се с физическите етапи, през които децата преминават. Научете повече за за важността на двигателните умения и как се развиват те.
- Участвайте в дейности, свързани с грубата моторика и проучете места за катерене, скачане, люлеене и бягане.
- Отделете време за фини двигателни умения или малки движения, като държане на пастел, оформяне на пластелин, ровене в пясъка или игра с блокчета.
2. Социални умения
- Изградете социалните умения като събирате детето си с други деца и възрастни.
- Упражнявайте действия като споделяне, редуване, хранене заедно със семейството или разходка.
3. Емоционално развитие
- Създайте представа за другите чрез книги и истории.
- Научете се на емпатия у дома и в обществото.
- Споделяйте опит и обсъждайте резултатите от събитията.
- Бъдете наясно с емоционалните нужди на децата.
4. Интелектуално развитие
- Развитието на когнитивните умения на детето идва с играта.
- Ученето по време на игра е много реална концепция, върху която трябва да се съсредоточите в ранните години. Децата постоянно се учат у дома по време на свободната си игра.
- Активното участие е една от най-добрите форми на обучение.
- Четенето на децата също спомага когнитивното развитие, като създава интерес към много различни теми и развива речниковия запас.
5. Духовно развитие
- Говорете за морала и ценностите в семейството, вярата и традициите.
- Развивайте чувството за собствено достойнство и отговорност към другите.
- Научете децата да се грижат за околната средата извън дома.
- Пригответе детската стая или зоната за игра на детето си и го насърчавайте да уважава и да се наслаждава на нещата, които са негови.
- Участвайте в общност и развивайте различни интереси, когато е възможно.
Пример за холистична дейност
Опитвайте се да планирате активности от холистична гледна точка. Това може да е предизвикателство в началото, но всъщност много дейности естествено включват тези принципи.
Погледнете на семейния пикник като пример за холистична дейност. Това излизане не е само свързано с отиване на пикник.
Семейният пикник е възможност за включване на дейности, свързани със социалното и емоционалното развитие, докато тече организацията за пикника.
Игрите по време на пикника подпомагат интелектуалното развитие и развитието на грубата моторика и ден, прекаран със семейството, е идеална възможност за социално-емоционална дейност.
В допълнение към изживяването по време на пикника, е време и да се свържете с природата, да я изследвате, и да покажете уважение към околната среда, като не изхвърляте отпадъци.
По този начин пикникът покрива всички аспекти за организиране на холистично образователно преживяване.
Дейности, които не насърчават холистичното обучение
Дейности, които са ограничаващи или такива, в които липсва движение, не биха подпомогнали холистичното развитие.
Най-общо казано, децата трябва да имат свободата да бъдат активно ангажирани в заобикалящата ги среда. Те трябва да развият своите фини и общи двигателни умения.
Дейностите трябва да помагат на детето да се развива когнитивно, както и социално и емоционално.
Активности, които не са интерактивни или практически, обикновено се отклоняват от холистичния подход на развитие в ранните години.
Създаване на среда, подходяща за холистично развитие
Частите, от които се състои холистичното обучение, не работят поотделно. Много е важно, когато създаваме истинска холистична среда, възможно най-много от отделните аспекти да са включени в дейностите.
Осъзнаването на петте компонента на холистичното развитие улеснява родителите да използват всички предимства на тази концепция.
Играй и учи
Идеята за учене по време на игра може да изглежда противоречива. Това обаче е начинът, по който децата учат в продължение на няколко години.
Стойността на играта за създаване на холистична среда, е огромна. Именно чрез игра децата усвояват голяма част от основните умения.
Играта е тази част от ученето, на което детето се наслаждава. Тя не е заплашителна, а средата, в която се играе, е привлекателна.
Даването на правилните материали за игра на децата и осигуряването на подходяща среда за игра е в съответствие с принципите на холистичното развитие.
Родителите трябва да дават възможност на малките да изучават и да се запознават с това, което ги заобикаля. Създаването на безопасна среда за игра с правилните образователни играчки и източници също е важно.
Безопасна среда за игра
За холистичното обучение е много важно да знаете, че сте осигурили безопасна среда за игра за детето си.
Родителите трябва да внимават, що се отнася до това в какви активности участват децата им. Децата имат нужда от безопасна среда, където могат да изследват свободно и активно.
Ето и няколко основни точки, които да имате предвид, когато подготвяте безопасна среда за игра:
- Уверете се, че подът е равен, с някакво защитно покритие. Може да е гумена постелка или килим, но да е нещо, което да предпази детето ви от неизбежните тежки падания.
- Поддържайте оборудването за открито съобразено с възрастта. Не забравяйте да проверите дали е безопасно за употреба, без пирони и трески и в добро състояние.
- Подредете всичко така, че да има достатъчно място за тичане.
- Внимавайте за остри ръбове или опасни играчки, с които може да се нарани. Избягвайте тези видове играчки, особено когато имате много малко дете.
- Ако зоната за игра е навън, трябва да бъде оградена за безопасност и сигурност. По-специално, внимавайте за всякакъв вид опасност от вода.
- Махнете всички вредни вещества от зоната за игра. Трябва да сте сигурни, че детето ви е в безопасност, когато свободното изследване започне.
- Купувайте играчки разумно. Гледайте да не съдържат твърде малки части, които могат да бъдат глътнати или твърде големи и неудобни. Добре е да проверявате от какви материали са направени играчките и дали имат части, които могат да се разглобят, или белят и чупят.
- Подредете играчките и ги сложете на безопасно и достъпно място. Кош за играчки е добра идея, за да могат играчките да бъдат прибирани лесно, когато настъпи времето за подреждане.
- Не дръжте много играчки навън заедно. По-добре изберете няколко и често ги редувайте с тези в коша за играчки.
- Покажете на детето си как да играе и да уважава играчките си. Това е особено валидно и за книгите. Покажете на детето си как да отгръща страниците без да къса хартията на любимите си книжки.
Насърчаване на креативността
Креативното мислене е умение, което може да помогне на детето да се справя с най-различни ситуации. Креативно мислещият човек разрешава проблеми, развива своите идеи и е иновативен. Креативността не се ограничава само до артистичните умения.
В холистичното развитие на малкото дете е важно да намерите начини да опитвате и експериментирате с нови и различни материали. Осигурете си на разположение интересни „практични“ видове материали.
Пригответе креативна кутия с хартия, моливи и пастели, стикери, тиксо, лепило и разни ненужни неща като ролки от тоалетна хартия и използван картон. Кутията може да бъде винаги готова, когато детето има желание за дейности, свързани с креативността.
Насърчаването на някои идеи и подкрепата е друга важна част от развиването на креативността. Тези пет малки идеи ще ви фокусират върху позитивното насърчаване на творчеството:
- Направете така, че да има време, отделено за творчески дейности.
- Винаги използвайте насърчаващи думи, а не критика.
- Задавайте въпроси, свързани с дейността и кое как може да бъде направено.
- Споделяйте си идеи – намирайте решения
- Вие също бъдете креативни.
Помнете, че креативното развитие не е ограничено само до артистичността.
Творческите идеи са част от математическото мислене, науката и технологията, всъщност всичко, свързано с нови идеи.
Мислете нестандартно и осигурете костюми за дни на драмата, или отидете на пикник или лов на съкровища, направете ръчно приготвени музикални инструменти или украсете бисквити в кухнята.
Сферата на творчеството е неограничена и много приятна.
Значение на развитието на езиковите умения
Развитието на езиковите умения чрез холистична игра е жизненоважна част от развитието в ранните години на обучение. Детето ви е като малка гъба, която просто чака да попие всяка дума, която казвате.
Езиковите умения помагат на децата да се самоизразяват, общуват и социализират. Дете, което може да общува, е уверено и готово да учи нови неща и да изследва нови области.
Насърчавайте езиковото развитие, като вербализирате действията си, играете игри, ходите на разходки и описвате пейзажа, споделяте книги с картинки и истории, и пеете заедно стихчета и песни.
Всичко, което правите с вашия малък ученик, се превръща във възможност за развитие на речника. Посочвайте предмети, повтаряйте думи и фрази и позволете на малкия ученик да ви имитира през цялото време. Обогатяването на речника трябва да дойде естествено.
Свършиха ви идеите?
Не се страхувайте, ще останете изненадани колко лесно може да намерите нещо, което отговаря на всички изисквания на холистичния подход.
Имайте предвид петте елемента и продължете с организиране на семейни излети, забавления у дома в кухнята, с приятели за игра и дни за творчество с непотребни материали.
Запитайте се дали вашият план помага за:
Физическо развитие – всичко свързано с растежа и развитието на двигателните умения.
Социални умения – как децата взаимодействат и комуникират в своя свят.
Интелектуално развитие – когнитивни, творчески и придобити умения за учене.
Духовно развитие – морал, ценности и грижа за света.
Това може да изглежда малко обезсърчаващо, но просто си мислете „Всичко е свързано с мен!“
Детето ви се учи отвътре да се справя с външния свят и да се превърне в общително, уверено и грижовно човешко същество, което цени света около себе си.
В книгата си „Oh, the places you’ll go.“, д-р Сюс пише:
„Стъпвайте с голямо внимание и голям такт,
Не забравяйте, че животът е страхотен балансиращ акт!
И ще успеете ли?
Да! Наистина ще го направите (98 и ¾ процента гарантирано!)“
Източник:https://empoweredparents.co
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Виктория Лилянова
Photo credit: Freepik