
Тази статия съдържа информация относно мозъчната йерархия и как всяка част влияе върху ученето в класната стая. Напомняме, че нито един от нашите материали или услуги не предоставя диагностика или лечение на конкретно състояние или предизвикателство за учене, което може да видите при вашето дете или ученик. Ако търсите диагноза или лечение за вашето дете или ученик, моля, свържете се със специалист, който може да предостави оценка на детето.
Знаете ли, че мозъкът на бебетата съдържа всички мозъчни клетки, които някога ще са им необходими за учене през целия им живот? Добавете това към знанието, че мозъкът на новороденото бебе е приблизително една трета от размера на мозъка на възрастен, но има всички необходими механизми за развитие на речта, езика, баланса, координацията, изпълнителната функция и сензорния принос.
Растежът и развитието на мозъка и неговите функции са очарователни. Когато се роди бебето, движенията на ръцете и краката му приличат повече на движение на медузи, отколкото на зряло човешко същество. Но истината е, че мозъкът се развива с поразителна скорост, точно защото е необходим за висшите учебни функции в училище.
Развитието на мозъка през първите шест месеца от живота е фокусирано върху двигателните умения и сензорната обработка за подобряване на нашите пет сетива (слух, вкус, зрение, обоняние и допир). Цялата тази работа настройва мозъка за висше обучение.
Мозъчната йерархия се развива на слоеве
Защо е важно да знаете как работи мозъкът на вашето дете и кои части са отговорни за ученето? Въпреки че мозъкът е сложен, колкото повече разбирате как функционира мозъкът на вашето дете или ученик, толкова повече ще можете да насочите тези специфични области с дейности и упражнения, за да подобрите тяхното развитие на обучението в класната стая. Например, ако искате детето ви да подобри своя възприемчив и изразителен език, то може да се възползва от упражненията за изграждане на мозъка отпред назад като начин да слушат учителя и след това да изразят наученото на хартия, когато правят тест.
Мозъкът не знае автоматично как да каже на тялото да седне, да вземе книга и да започне да чете. Този процес се научава на пластове, надграждайки се един върху друг, ден след ден, със сетивни преживявания, двигателно планиране и когнитивно развитие. Мозъкът е много сложна структура с неврони, кръвоносни съдове и синапси, които непрекъснато растат, развиват се или се изключват, какъвто е случаят със синаптичните пътища. Областта на мозъка, която е отговорна за поддържането на сърцето, не е същото място, където се провеждат активни умения за учене и памет. В мозъка има йерархия, която се състои от четири работни нива, като всички си сътрудничат, за да контролират основните жизнени нужди за управлението на времето.
4 слоя на мозъчната йерархия
Четирите слоя на мозъчната йерархия, които се използват за обучение, сензорна интеграция и емоционален статус на вашето дете, включват следното:
Мозъчната кора
Известен също като малкия мозък, е най-голямата мозъчна структура и е отговорна за личността, мисленето, двигателните умения, разсъжденията и сензорното възприятие на вашето дете. Той е разделен на четири дяла, всеки от които се отнасяза различни части на обучението и е разделен на висши и по-нисши функции на мозъка. Ето я структурата по разбивка и аспектите на обучение, които се съчетават с всеки от тях:
Долни работни нива
Тилен лоб: Зрителна система, визуална информация, зрение (букви, форми, размери, цифри).
Темпорален лоб: реч, слухова обработка, слух, поведение, емоции, краткосрочна и дългосрочна памет (обработка на това, което учителят казва, страх, битка или бягство, припомняне на факти и подробности).
Париетален лоб: Сетива, сензорна интеграция, сензорно въвеждане (вкус, температура, мирис, допир).
По-високи работни нива
Фронтален лоб (префронтална кора): Най-високи нива на обучение и активност, използвани за решаване на проблеми, изпълнителни дейности, разсъждение, двигателни умения, организиране, абстрактно мислене, анализиране, изразителен език (разказване на истории, организиране на мисли на хартия, стартиране и изпълнение на задачи за запазване на информация, избор между правилно и грешно, социални умения).
Малък мозък
Този малък мозък прилича на две могили сгъната тъкан, прикрепени към горната част на мозъчния ствол. Малкия мозък е една от най-важните части на мозъка, когато става въпрос за подпомагане на детето ви да се учи и развива. Каква информация получава малкия мозък може да означава разликата в начина, по който детето ви обръща внимание в класната стая, копира бележки от дъската, стои в клас и е отговорно за голяма част от проприоцептивната система (движение, положение на тялото в пространството), баланс , координация, внимание и ритъм. Тази мозъчна структура е от съществено значение за умелите движения и помага за изграждането на пътеки за учене в мозъка.
Лимбична система
Лимбичната система (функционална система изградена от няколко структури на главния мозък) включва много мозъчни структури, включително амигдала, хипокампус, таламус, хипоталамус, базални ганглии и цингуларна извивка. Всяка от тези структури играе важна роля в управлението на емоции, реакции и дори създаване на пътища на паметта. Лимбичната система е централната станция за емоции и се намира в темпоралния лоб и затова контролира страха или борбата, или реакцията при полет, които детето ви може да прояви. По-специално амигдалата постоянно е наясно с емоциите, които са необходими за основното оцеляване, като страха. Тук се създават пътища на паметта, както и свързване и регулиране на агресивното поведение. Основната работа на ганглиите е да организира двигателното поведение (двигателно планиране) и да координира обучителните пътища, основани на правила.
Мозъчен ствол
Тази част от мозъка се свързва с гръбначния мозък и получава информация от него. Мозъчният ствол контролира основните функции за оцеляване като сърдечна честота, дишане, сън, смилане на храната и поддържане на съзнание. Счита се за най-ниската, най-примитивна част на мозъка.
Защо е важно да се развият по-ниските нива на мозъчната йерархия
Сега, когато имаме разбиране за четирите нива на мозъчната функция, как се развива всяко от тях? Когато се роди бебе, активната част на мозъка е мозъчният ствол. През първите шест месеца по-високите области на мозъка, включително малкия мозък, започват да се развиват, за да контролират движението и да разширяват двигателните умения (пълзене, ходене, повдигане на главата).
Една от задачите на ранното детство е да изгради невронни връзки в мозъка, за да свърже „точките за учене“. Например, ако детето ви прескочи етапите на развитието или се забави, това може да е причина да има пропуски в обучението. Връзките между по-високите и долните зони са важни, но формирането на връзки между дясното и лявото полукълбо на мозъка (творчески и организационни) е още по-критично. Ето защо преминаването на упражненията по средната линия е изключително важно за развитието на обучението на вашето дете.
Развитието на по-висши функционални умения (разсъждения, четене, език, решаване на проблеми, критично мислене) в префронталната кора или фронталния лоб не може да работи в класната стая, ако долните системи на вашето дете, които контролират автоматично движение, емоции и импулси за оцеляване не работят правилно. И това не свършва дотук. Последователното използване на долните системи за сензорна стимулация, двигателни умения, зрителна, вестибуларна и проприоцепция (баланс и движение) и положителни емоционални преживявания, пряко влияе върху вниманието, фокуса, въртенето на детето, поведението, социалните умения и критичното мислене в училище.
Всичко това се случва в рамките на шест месеца до три години и половина от живота на вашето дете. Жан Пиаже, клиничен психолог, разработил теорията на Пиаже, описва този ключов термин като сензомоторен период. През това време малкия мозък е звездата в мозъка и е това, което регулира движението, баланса и координацията на детето ви. Пробуждането на малкия мозък започва това, което наричаме мускулна памет, въпреки че няма собствена когнитивна памет. Тези умения се развиват чрез упражняване на двигателни движения като ритане на топка, вдигане и хвърляне на предмет, игра на инструмент и изграждане на конструкции с блокове. С развитието на тези мускулни спомени те изграждат невронни връзки за висше обучение. Малкия мозък е свързан с участието на мозъка в запаметяването на азбуката и таблиците за умножение.
Долните центрове са от решаващо значение за висшето обучение
Все повече и повече откриваме чрез изследователски проучвания, че когато развитието на вашето дете протича в естествен ред със стимулираща среда, долните центрове на мозъка усъвършенстват сензорните двигателни умения и баланс, така че бъдещите физически движения да станат автоматични, което освобождава фронталния лоб за висши учебни функции. Например, ако детето ви постоянно се тревожи, става от бюрото си, дъвче моливи и се разсейва от шум или други ученици в класната стая, защото има лоши сензорни, вестибуларни, зрителни и проприоцептивни системи, то не може да чете, пише, да запомни факти или завърши математически задачи. Ето защо е важно ПЪРВО да подобрите тези по-ниски нива на мозъка и да ги направите АВТОМАТИЧНИ, преди да можем да се фокусираме върху по-високите нива на мозъка.
Всяка стъпка нагоре по стълбата за развитие трябва да включва неврологична готовност на детето. Тази готовност се развива по различен начин при всяко дете и е нормална и очаквана. Ако обучението, в който и да е етап от развиващия се мозък, съвпада с неврологичната готовност при млад човек, то значително се подобрява.
За да обобщим всичко, не забравяйте, че децата, които се борят да се саморегулират, което означава, че не могат да седнат на мястото си, да останат съсредоточени и имат ограничени двигателни умения, могат да се уморят психически, когато се опитват и се концентрират, за да научат и интерпретират информация. Трудностите с регулирането на двигателните умения, проприоцепцията, баланса и сензорното филтриране са проблеми в долните центрове на мозъка. Изследователите установяват, че долните, по-примитивни части на човешкия мозък, като малкия мозък, са също толкова важни за интелигентността на вашето дете, колкото и развитието на префронталната му кора и челните дялове. Ако ниските нива на мозъка не са на ниво, тогава критичното мислене, езикът, речта и висшето обучение ще страдат.
Как да помогнем на ниските нивата на мозъка
Докато наблюдавате развитието на детето си, ако забележите, че детето ви има проблеми със своите сензорни, слухови, вестибуларни или зрителни системи, които му пречат да се развива изцяло, може да се нуждае от допълнителна помощ с поведението си за учене, внимание и фокус. Можете също така да продължите да забелязвате забавяния в обучението на вашето дете или странични ефекти, които могат да саходене на пръсти, W-седене, нощно напикаване, лош баланс и координация, слабо развити вестибуларни и проприоцептивни системи и проблеми с двигателното планиране.
Ако имате притеснения относно усвояването на необходимите умения за готовност за учене на вашето дете, не се колебайте да се свържете с нас и да запазите своя час за специалист по детско развитие, логопед или детски психилог.
Източник: https://ilslearningcorner.com