
Всички деца са любопитни. Те обичат да изследват и да играят. А ако играта им го позволи, тя ще е не само ценен източник на удоволствие за детето, но ще го учи и на много и различни нови неща чрез забавление.
Радостта и ученето се преплитат в света на игрите, където децата развиват своите физически, интелектуални, социални и емоционални умения. Когато детето изпитва удоволствие, то е подтиквано да повтаря действията си. С повече повторения то ще постигне овладяване на уменията, използвани по време на игра, чувство за постижение и повишено самочувствие.
Тази статия разкрива дълбоките емоционални ползи от игрите в ранна детска възраст и как заниманията влияят върху емоционалния растеж на малките деца – от изграждането на увереност до подхранването на щастието. Някои от идеите в нея са вдъхновени от книгата „Малкото дете в контекст: Психо-социална перспектива” на Марике де Вит, психолог и известен изследовател в областта на детското образование..
Ето кои са 12-те начина, по които играта влияе върху емоционалния растеж на малките деца:
1. Успех и самоувереност
Много дейности, ръководени от възрастни, имат конкретен краен резултат. В играта обаче няма правилен или грешен начин на действие. Това означава, че децата винаги изпитват чувство на успех, без значение в каква посока поема играта им. Успехът, от своя страна, повишава самоувереността им.
2. Самочувствие
Едно от най-важните влияния върху емоционалното благополучие в ранна детска възраст е себевъзприемането. Малчуганите се чувстват добре, когато участват в творчески дейности. Тяхното самочувствие нараства, когато изпитват успех и изграждат увереност. Тази положителна представа за личността оказва допълнителен ефект в много области на живота.
3. Самостоятелност
Докато децата играят, те имат свободата да правят неща въз основа на собствения си избор, ценности и предпочитания. Така развиват способността да действат самостоятелно или решават как да прекарват времето си. Скуката може да бъде чудесна отправна точка за развитие на самостоятелност и независимост.
4. Вземане на решения
Независимо дали играят сами или с други деца, малчуганите са изправени пред безкрайни възможности. Развиването на добри умения за вземане на решения е полезно в много аспекти на живота, особено когато те са свързани с други хора или оказват влияние в ежедневието.
5. Изучаване на света
Децата често изиграват своите реалности и това им помага да изучават света и как функционира той. Забавленията могат да включват игри като пазаруване, при които работят с каса и плащат за хранителни стоки, или боравене с различни зъболекарски инструменти след преглед при зъболекар.
6. Изразяване на емоции
Връзката между играта и емоционалното здраве е силна, защото играта предоставя пространство за възприемане на емоциите. Ето защо игровата терапия е най-подходяща за деца. По време на игра те изпитват пълния набор от емоции като щастие, гняв, разочарование, тъга и вълнение. Не само им се предоставя начин да ги изживеят, но и пространство, за да ги изразят и осмислят по здравословен начин.
Може да забележите много малки деца, които рядко са агресивни в отношенията си с останалите, но често наказват сурово куклите си или полагат нежна грижа към тях, докато играят като тяхна майка или учителка. Играта им дава безопасно пространство да изпитат всички крайности на емоциите и да ги осмислят, за да разберат кога са подходящи за показване и в реалния свят.
7. Компетентност и изграждане на умения
Децата непрекъснато овладяват умения докато играят, независимо дали се учат да въртят педалите на велосипед, или развиват движения с пръсти, за да строят кула от кубчета. Колкото повече компетентност изграждат, толкова по-голямо е чувството им за постижение и стойност.
8. Облекчаване на стрес и безпокойството
Много видове игри помагат за освобождаване на напрежението и безпокойството. Игри с пясък и вода, оформяне на пластилин и рисуване могат да бъдат чудесни средства за облекчаване на стреса. Всяка дейност, която се извършва само за удоволствие, а не за постигане на конкретен умисъл, е чудесна успокояваща дейност.
9. Разкриване на собствената личност
Играта е чудесно пространство за изява на личността. Децата откриват своите интереси, развиват личен морал и намират своя начин за взаимодействие с околните по време на игра – особено чрез фантазия и игра с преструвки и роли.
10. Поемане на рискове
Тъй като няма правилен или грешен начин да играят и истинската игра е напълно свободна и ръководена от децата, те могат безопасно да поемат рискове, да опитват нови неща и да откриват начини да ги извършват.
11. Отговорност
Детето е господар на своето време за игра и е в състояние да създава правила и да избира в какви дейности да се включи. Това предоставя на децата усещане за контрол и компетентност. Така малчуганите се научават да поемат водеща роля, както и да следват задачи, което е една от многото социални ползи от играта в ранна детска възраст.
12. Развиване на перспектива
Участието в разнообразни дейности учи децата да гледат на нещата от различни гледни точки, особено когато играят с връстници.
Всичко това са само няколко идеи, които подчертават значението на играта в ранна детска възраст за емоционалното развитие.
Източник: empoweredparents.com
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Габриела Крумова
Photo credit: Freepik