
Джоана Пол от организация „Мембърту – Първа нация Membertou First Nation“ (Мембърту – общност в Канада на остров Кейп Бретон. – бел.пр.) ще бъде студентка в университета Кейп Бретон тази есен. 29-годишното момиче е първият студент със синдром на Даун, който е записан в университета по т.нар. приобщаваща програма, която стартира през есента на 2019 година.
Тя е също първият носител на наградата „Шарън Морисън“ в размер на 500 долара. Тази награда се връчва от 2020 година от Обществото за синдром на Даун в Кейп Бретон и семейство Морисън от Сидни за подкрепа на студенти с това състояние.
Лицето на Джоана Пол грейва, когато я попитат за какво се вълнува най-много при започване на учебната година тази есен. Нейният отговор е създаването на нови приятелства.
Началото
Ким Лонг от Обществото за синдром на Даун в Кейп Бретон казва, че Пол, бидейки първият член на дружеството, който ще учи в университет, е пример за подражание на своите връстници, както и на сина ѝ – Оуен, който в момента е в гимназия. Той прекарва цяла сутрин в обиколка на кампуса заедно с Джоана и казва, че също би искал да учи в университета.
Лонг отбелязва, че програмата дава възможност на хора с увреждания да получат образование след средното, до което иначе трудно биха имали достъп.
„Това, което обикновено се случва на голяма част от нашите членове, е че те завършват гимназия заедно със своите връстници, но след това има разлика във времето и възможностите.” – казва Лонг.
„Защо човек с увреждания да няма същите възможности като своите връстници? Не става въпрос само за класната стая, но и за социалния опит — какво е да си в кампуса, да пиеш кафе между отделните занятия, всички тези сближаващи преживявания, които се случват на студентите през седмицата” – казва още тя.
Джоана Пол показва някои от отличителните знаци на университета Кейп Бретон, които е получила, както и наградата „Шарън Морисън“ в размер на 500 долара. Пол е развълнувана да започне да учи в университета тази есен.
Създаване на възможности
Елинор Мъга, специалист по достъпност за хора с увреждания в Центъра по достъпност в университета Кейп Бретон ще работи в тясно сътрудничество с Пол и другите двама студенти, записани по приобщаващата програма. Персоналът в Центъра ще им помогне да изберат предмети, които са подходящи за тях и ще ги подкрепя при нужда от промяна на предметите, за да са в съответствие с техните възможности.
Мъга казва: „Те ще посещават занятия, ще пишат домашни, ще участват в групови проекти и групови дискусии също като останалите студенти. Студентите избират предметите, които са им интересни и ние продължаваме оттам.”
Програмата започва след като Лин ЛеВат – асистент в университета Кейп Бретон, посещава няколко международни конференции и научава за програми за студенти със синдром на Даун в други университети в Съединените щати.
„Предложих тази концепция в университета и там проявиха интерес към създаването на такава програма. Успяхме да създадем партньорство с университета в Нешвил и този в Юта и планираме след края на Ковид да направим обменна програма между студентите в Юта и нашите студенти.” – казва тя.
Джоана Пол (в средата) ще започне да учи тази есен в университета Кейп Бретон като част от приобщаващата програма там. Тя прави обиколка на кампуса на университета заедно с (от ляво на дясно): Ким Лонг, нейният син – Оуен, Лин ЛеВат и Елинор Мъга.
Подкрепа на студентите
ЛеВат, чиито проучвания са фокусирани върху приобщаващото образование и синдрома на Даун, казва, че програмата на университета Кейп Бретон се различава по това, че може да отговори на индивидуалните нужди на студентите и да работи с тях спрямо техните цели.
„Мисля, че успехът вече се вижда, защото студентите обичат да учат и ние имаме възможност да подкрепим хора с различни възможности, които искат да продължат да го правят в каквато и форма да се изразява това за тях.” – казва тя.
Мъга споделя, че преминали през приобщаващата програма участници са се включвали в писането на студентския вестник, в представления по изкуства, в постановките на театъра в Броудмор, където се занимават с гримьорство и работа зад кулисите – дейности, които Пол ентусиазирана иска да опита тази година.
Пол споделя, че ѝ е харесвало да ходи на училище. Тя наскоро се мести в Мембърту и е развълнувана да срещне нови хора и да опознае кампуса.
Тя използва своя iPad, за да остане във връзка със своя най-добър приятел от родния ѝ град, който също е със синдром на Даун и тя смята да го заведе на виртуална обиколка в университета през първите си дни там.
Мъга казва, че не само студентите имат полза от тази програма, но и университетът. „Като цяло е хубаво да имаме студенти по програмата в кампуса на университета. Нашите студенти имат възможност да се свържат с преподаватели, с другите студенти по време на занятията и да създадат приятелства.” – отбелязва още тя.
Едно е сигурно – когато занятията започнат на 8 септември, Пол ще бъде там с усмивка на лице и готова за нови преживявания с мъничко помощ.
Източник и снимки: https://www.saltwire.com
Превод за Център за детско развитие „Малки чудеса“: Биляна Господинова
Редакция: Адриана Гоцова