Проучването е вдъхновено от примера на болница в Естония.
Преждевременно родените бебетата се справят по-добре, ако на родителите им е позволено да се грижат за тях в болницата заедно със сестрите, се казва в ново проучване.
Много родители се чувстват безпомощни, когато детето им е в интензивно отделение, а те не могат да бъдат близо до него. Вдъхновени от примера на болница в Естония, която позволява на родители да са част от грижата за бебето си в болницата, лекари в Канада организират голямо проучване в три държави – Канада, Австралия и Нова Зеландия, за да разберат какъв е ефектът върху бебето.
В статията си в списанието „Lancet Child and Adolescent Health“ те казват, че родителите, които са отделени от децата си могат да изпадант в тежка депресия, което да се отрази негативно върху връзката родител-дете и на по-късен етап, когато бебето вече е у дома. „Тези чувства на безпомощност, тревожност, депресия и страх могат да допринесат за невъзможността им да поемат нормалните си родителски роли“, пишат те.
В проучването са участвали 26 болници и близо 1800 бебета, като половината от тях са били обгрижвани от родителите си, а другата половина не. Родителите са били допуснати да прекарват в болницата с детето си по шест часа в денонощието, пет дни в седмицата, и са обучавани да се грижат за тях. Те се къпели, хранили и обличали бебетата си, сменяли са пелените им, давали са им перорални лекарства. Насърчавани са да вземат участие в решенията за лечението на бебето и отчитатали растежа и напредъка на бебето си.
Родителите на бебетата от така наречената група FiCare – интегрирана грижа за семейството, които са имали контакт с тях, са били по-малко стресирани, когато бебето се е прибрало вкъщи, а майките са успяли да кърмят по-продължително, отколкото майките, които не са били до бебетата си.
„Грижите на семейството за бебето, имат положителен ефект не само върху благосъстоянието на бебето, но и върху цялото семейството“, казва д-р Карел О’Брайън от катедрата по педиатрия, Sinai Health System, Торонто, Канада. „Надаването на теглото, кърменето и намаленият стрес и тревожност на родителите са свързани с положителни неврологични резултати, което предполага, че интегрирането на родителите в грижите за кърмачета на този ранен етап би могло да има дългосрочни ползи.“
Източник: https://www.theguardian.com