
Музиката е едно от най-мощните средства за себеизразяване. Чрез нея ние общуваме, като използваме друг език – езика на нашите емоции.
Детската фантазия е онази движеща сила, която отключва способността за творчество у нашите деца.
За да може музиката да се възприема пълноценно още от ранна възраст, е необходимо децата да се научат да общуват чрез нея, така както се учат да четат и пишат. Децата се превръщат в слушатели, изпълнители и творци. Когато детето пее, свири, танцува, слуша музика заедно с другите деца, придобива умения за социална ангажираност. То изявява себе си като част от едно цяло.
Децата проявяват креативност и спонтанност в обособеното творческо пространство – Сцената – защитеното място от реалността, където имат възможността да изразят това, което чувстват.
Силата на музикалните инструменти се крие в това, че те предизвикват любопитство.
Чрез употребата на музикалните инструменти, които детето подбира само, то достига до напълно свободни импровизации, илюстриращи изпитваните моментни емоции.
Използвайки предварително подбрано и записано музикално произведение, се работи върху конкретна тема или проблем, насочвайки емоциите и изяснявайки представите на децата в това да търсят и разрешат дадения конфликт.
Боравейки с някои от елементите в музиката: динамика, ритъм, темпо, мелодия, хармония, въвеждаме децата в света на музикалното изкуство с лекота.
Нашите активности:
- Ритмични упражнения – усилват чувството за ритъм, развиват концентрацията;
- Игри с различни ударни музикални инструменти – засилват благоприятното въздействие на усещането за работа в екип;
- Подобряване на речевите умения, пъргавост на речта – способност да се облече мисълта в слово;
- Вокална работа – възможност за себеизразяване и засилване на вярата в собствените сили, овладяване на гласовите данни;
- Изпълнение на ритмичен съпровод, съчетан с движение – развиване на по-добра координация на тялото;
- Създаване на навик да се слуша музика, разкриване на красотата на различните стилове и жанрове в това изкуство.
Музикотерапиятастимулира двигателната активност, като:
- Спомага движението, обхвата на движението, координацията, контрола на мускулите, сила, гъвкавост, бързина, координация око – ръка;
- Подобрява общото ниво на издръжливост (мускулна сила, мускулен тонус, дъх, капацитет на дъха).
- Навлизайки в творческия процес, стимулираме трудолюбието в дадената област, която е предизвикала нашия интерес, както и склонността ни към игра.
- Музикотерапевтичните сесии могат да бъдат провеждани под две форми: индивидуална и групова, в зависимост от предпочитанията на родителите или по преценка на музикотерапевта.
В Център за детско развитие „Малки чудеса“ можете да запазите час за музикотерапия на телефон: 0887545446 при нашата прекрасна музикотерапевтка Петя Кръстева.