
Хранителното разстройство с отказ или избягване на храна (Avoidant Restrictive Food Intake Disorder – ARFID) се характеризира с приемане на много малко количество храна или отбягване консумирането на определени храни. Това е относително нова диагноза, която разширява предишна подобна категория на слабо изследвано хранително разстройство, срещано в ранна детска възраст.
Хората, страдащи от ARFID, развиват проблем с храненето, който ги кара да избягват определени храни или да не се хранят изобщо. В резултат на това, те не приемат необходимите им калории и хранителни вещества. Това може да доведе до хранителен дефицит, забавяне на растежа и проблеми с теглото. Освен здравословните проблеми, хората с ARFID могат да изпитват затруднения в училище или на работа, в участието в социални активности, включващи хранене с други хора или поддържане на взаимоотношения.
ARFID обикновено се появява в ранните детски години, но може да се запази до зряла възраст. Първоначално е възможно да се обърка с „капризното хранене“, характерно за малките деца. Така например, много деца отказват да ядат зеленчуци или храни с определена миризма и консистенция. Но обикновено, този тип хранене се преодолява след няколко месеца без да причинява проблеми в растежа и развитието.
Детето ви може би страда от ARFID, ако:
- Проблемът с храненето не е породен от храносмилателно разстройство или друго медицинско състояние;
- Проблемът с храненето не е породен от недостиг на храна или хранителни особености, свързани с определена култура;
- Проблемът с храненето не е породен от вид хранително разстройство, като булимия;
- Не е наддало достатъчно спрямо възрастта си;
- Не наддава или е загубило значително тегло през последния месец.
Желателно е детето ви да бъде прегледано от лекар, ако сте забелязали подобни симптоми. Лечението трябва да обхване, както физическите, така и психосоциалните аспекти на това състояние. Когато остане нелекувано, ARFID може да причини сериозни дългосрочни увреждания. Ако детето ви не се храни адекватно, но теглото му е нормално за възрастта, също би било добре да се срещнете с лекар.
Какви са симптомите на ARFID?
Повечето от симптомите на ARFID са подобни на тези на други състояния, причиняващи недохранване при децата. Независимо колко здравословно, според вас, живее детето ви, необходимо е да се обърнете към лекар, ако забележете, че:
- Теглото му е под нормалното;
- Не се храни достатъчно често или не приема необходимото количество храна;
- Лесно раздразнително е или плаче често;
- Изглежда притеснено и изтощено;
- Изпитва болки в коремната област;
- Почти постоянно е уморено и мудно;
- Повръща често;
- Липсват нормалните за възрастта му социални умения и е склонно към отбягване на контакти с другите.
ARFID понякога се проявява в по-лека форма. Детето ви може да не показва признаци на недохранване и да е просто по придирчиво по отношение на храната. Но е важно да споделите неговите хранителни навици с лекуващия го лекар.
Отсъствието на определени храни и витамини от хранителния режим на детето може да доведе до сериозен витаминен дефицит и болестни състояния. Личният лекар на детето ви може да предложи по-обстоен преглед, за да прецени дали то приема необходимите му витамини и хранителни вещества.
Какви са причините за появата на ARFID?
Не са изяснени причините за това хранително разстройство, но изследователи откриват връзка при проявата му при:
- Момчета;
- Лица под 13 години;
- Хора, страдащи от стомашно-чревни проблеми, като киселини или запек;
- Хора, страдащи от хранителна алергия.
Много случаи на недостатъчно наддаване на тегло и недохранване са резултат от болестно състояние на храносмилателната система. Други, обаче, не могат да бъдат обяснени чрез физически проблем. Възможните немедицински причини за неправилните хранителни навици при децата включват следното:
- Страх и притеснение от нещо в ежедневието;
- Страх от хранене поради инцидент като задавяне или силно повръщане;
- Липса на очакваната емоционална подкрепа и грижа от страна на родител или възпитател. Например, детето може да се страхува от характера на родителя или родителят да страда от депресия и да е емоционално оттеглен от детето;
- Отказ от прием на храни с определени вкус, мирис и външен вид.
Как се диагностицира ARFID?
ARFID е представен като нова диагностична категория в новото издание на Диагностичното и статистическо ръководство на психичните разстройства (DSM). Това ръководство е публикувано от Американската психиатрична асоциация и подпомага лекарите и здравните работници да диагностицират психичните разстройства.
Детето ви може да бъде диагностицирано с ARFID, ако при него се наблюдават следните критерии от DSM-5:
- Децата имат проблеми с храненето, включващи отбягване на определени храни или липса на интерес към храната като цяло;
- Не са наддали на тегло през последния месец;
- Загубили са значително тегло през последния месец;
- Нуждаят се от външно хранене или приемане на хранителни добавки;
- Страдат от хранителен дефицит;
- Проблемът им с храненето не се дължи на физическо или психическо заболяване;
- Проблемът им с храненето не е причинен от културни особености или липса на храна;
- Проблемът не е причинен от съществуващо хранително разстройство или лоша самооценка.
Насрочете час при лекуващия лекар на детето си, ако се съмнявате, че то страда от ARFID. Докторът ще измери теглото и ръста му, ще нанесе стойностите и ще ги сравни със средните във вашата страна. Може да поиска допълнителни изследвания, ако теглото на детето ви е много под средното за децата на неговата възраст и пол. Внезапната промяна в растежа на детето също е причина да се предпишат повече изследвания.
Ако лекарят прецени, че детето ви е с тегло под нормалното, ще включи допълнителни диагностични тестове за проверка на състояния, които биха могли да попречат на растежа му. Това могат да са изследвания на кръв, урина или образна диагностика.
Ако лекарят не открие физическо заболяване, най-вероятно ще ви попита за хранителните навици, поведението и семейната среда на детето. Базирайки се на разговора, той може да насочи вас и детето към:
- Среща с диетолог за консултации относно храненето;
- Посещение при психолог, който да разгледа отношенията в семейството и възможните причини за безпокойство и тъга, които детето ви може би изпитва;
- Посещение при логопед или друг специалист, за да се установи дали детето има забавяне в говорното или двигателното развитие.
Как се лекува ARFID?
В повечето случаи, този вид хранително разстройство се установява преди да се е наложило приемането в болница. Срещите с диетолог или други терапевти могат да бъдат изключително полезни, за да помогнат на детето да преодолее това състояние. Възможно е детето ви да се нуждае от точно определен хранителен режим и да му бъдат предписани съответните хранителни добавки. Това ще му помогне да достигне желаното тегло по време на лечението.
След справяне с недостига на витамини и минерали, вашето дете може да стане по-жизнено и редовното хранене ще се улесни.
Източник:https://www.healthline.com/
Превод: Татяна Христова