Има моменти, когато поради една или друга причина се налага децата да останат вкъщи за по-дълъг период.Това може да е голямо предизвикателство за цялото семейство, но може да е и възможност да се позабавлявате всички заедно.
Тук ще предложим някои идеи за занимания с деца, които освен полезни са забавни за всички и могат да бъдат добър заместител на телевизията, таблетите и телефоните. На първо място ще припомним няколко игри, които са от нашето детство:
„Не се сърди човече“ е една класика, която учи децата на броене, разпознаване на цветовете, спазване на ред, търпение, приемане на поражението
„Бесеница“ – Игра, която развива мисленето, помага децата да се справят с правописа и носи доста положителни емоции. Целта е да се отгатне дума, броя на буквите, на която са отбелязани с чертички. Ако сбъркате се рисува част от бесилката.
„Крави и бикове“ Това е игра, която може да се играе, както с цифри, така и с букви. След като играчите си измислят числа и ги запишат (цифрите в числата трябва да бъдат различни, т.е. да не се повтарят), те започват да се редуват като се опитват да отгатнат числото на опонента. Първият играч назовава четирицифрено число, а вторият му отговаря дали има съвпадение посредством фразите „бик“ и „крава“. „Бик“ се използва, когато цифрата е отгатната и е на точната позиция, „крава“ когато е отгатната, но не е на правилната позиция.
Пример:
Числото е 368.
Играчът назовава 381.
В този случай му се отговаря, че има един бик и една крави. Бикът е цифрата „3“, а кравата „8“.
„Въшки“- пишат се числата до 30 разбъркано, като при по-малките деца може да използваме числата до 10. С два цвята започвате да свързвате първо 1 и 2 , после 3 и 4 и така до 30. Целта е линиите да не се пресичат. Ако обаче това стане рисува точка (т.е. въшка) и така който има по-малко той печели.
Конструктори тип „Лего“- с тях може да се създаде замък, кораб, робот и какво ли още не, а след това да развихрите въображението си и заедно да измислите приказни истории за пирати, принцеси, дракони и тн.
ИГРИ С ПОДРЪЧНИ СРЕДСТВА
Домашен сняг от пяна за бръснене и сода за хляб
Омесете заедно солено тесто от брашно и сол ( в равни количества) и вода. След това изрежете формички, оставете да изсъхнат и ги оцветете.
Научни опити – в интернет могат да се намерят безброй забавни идеи за опити с най- различни материали, които може да намерим в нашата кухня. Те са любопитни, забавни и дават много лесно запомняща се информация.
И накрая ще ви споделя моята любима игра от детството, която често играех с моята баба.
Игра на думи – Избираме звук, а участващите играчи започват да измислят думи, започващи с него. Играта приключва, когато вече не можете да се сетите за подходяща дума. Това е от най-хубавите ми спомени с нея.
Приемете периодите, в които сме вкъщи като време, в което да създаваме спомени и споделяме моменти, които ще топлят нас и децата ни, когато те вече са възрастни и са далеч от нас.
Автор: Татяна Митова, логопед към Център за детско развитие “Малки чудеса”