Поставянето по корем е едно от първите упражнения за бебето – при това от изключително значение! Това е времето през деня, когато бебето е будно и лежи върху коремчето си. Изключително важно упражнение за зрителното, двигателното и сензорното му развитие. Началото може да се постави още след раждането и да продължи до първата годинка.
Защо е необходимо бебето да бъде поставяно по корем?
- За да развие основните мускули на врата, гърба и раменете;
- Защото това е част от основните етапи на развитието му;
- За да се предотврати забавяне в двигателното развитие, както и състояния като синдром на “сплесканата глава” (или позиционната плагиоцефалия) и усуканата шия (тортиколис).
Кога трябва да започне поставянето по корем?
Още от първите дни след раждането, от момента на прибиране на бебето вкъщи.
По колко време трябва да се държи бебето по корем?
Целта е до 3-месечна възраст да се достигне общо един час стоене по корем, разделен на няколко етапа. В първите дни се започва с няколко минути, които постепенно се увеличават.
Колко често трябва да се практикува поставянето по корем?
Започнете с кратки периоди от по няколко минути през целия ден. Постепенно увеличавайте сесиите, като в крайна сметка достигнете един час.
Кога трябва да спрете поставянето по корем?
След като бебето започне да пълзи, около 7-9 месец, то вече ще е усетило предимствата на стоенето по корем, затова вече не е от толкова съществено значение вие да го поставяте в тази позиция. Все пак е важно да прекарва част от времето за игра по корем.
ВИНАГИ ПОМНЕТЕ: СПАНЕ – ПО ГРЪБ, ИГРА – ПО КОРЕМ!
Американската педиатрична асоциация препоръчва бебетата да спят винаги по гръб. Това означава, че прекарването на част от времето, докато са будни, по корем, е от изключително значение за тяхното развитие.
Запомнете: Ако бебето е заспало по корем, обърнете го по гръб и го оставете да спи.
Какви състояния може да предотврати стоенето по корем?
Освен установените ползи за развитието на бебето, поставянето по корем може да предотврати състояния като позиционната плагиоцефалия и тортиколис. Позиционната плагиоцефалия представлява появата на плоски места отзад и отстрани на главата, които могат да доведат до асиметрия на лицето и главата. Тортиколисът е сковаване на шийните мускули, водещо до накланяне на главата на една страна.
Как поставянето по корем подпомага основните етапи на развитие на бебето?
Това упражнение е основно за доброто двигателно, сензорно и зрително развитие.
Двигателно развитие:
- Укрепва мускулите на гърба, врата и цялото тяло;
- Създава основа за следващите двигателни етапи като търкаляне, седене, пълзене и др.
Сензорно развитие:
- Допирът на ръцете, дланите и бузите до различни текстури (одеяла, килими и др.) подпомага тактилното усещане (усещането за допир);
- Докато бебето се движи и отмества, то придобива усещане за своето тяло;
- Позиционирането на бебето по различни начини подпомага развитието на движението и баланса (вестибуларен апарат).
- Зрително развитие: Подпомага координацията между ръцете и очите. Поглеждайки надолу към ръцете си, бебето разбира как се движат и какво може да прави с тях.
Знаете ли, че: Може да използвате времето за игра на пода като алтернатива на носенето в кенгуру или шезлонг.
Пет основни упражнения, които може да опитате с вашето бебе, докато практикувате поставянето по корем:
- Корем до корем или корем до гърди
Легнете на пода или леглото. Ако е необходимо, се подпрете с възглавници. Поставете бебето на гърдите или корема си, така че да сте лице в лице. Винаги го придържайте, за да не падне. - Носене на бебето по корем
Поставете едната си ръка между краката и под корема на бебето. Използвайте другата си ръка, за да подкрепяте главата и шията. Носете го сгушено до тялото си, за да привикне по-лесно с тази позиция. - Успокояване в скута
Поставете бебето с лицето надолу в скута си, за да го накарате да се отпусне и успокои. Нежно го галете по гърба с ръката си. - Усмивка на нивото на очите
Снижете се на нивото на бебето, за да установите контакт с очите. Навийте одеяло и го поставете под гърдите и раменете му за допълнителна опора. - Минута по корем
Поставяйте бебето си за минута-две по корем всеки път, след като смените пелената. Започнете с няколко минути, като постепенно увеличавате времето, като до 3-ия месец е желателно да достигнете до час, разделен на няколко интервала.
Знаете ли, че стоенето по корем подпомага пълзенето?
Опитайте следното! По време на заниманията по корем, когато бебето е поне на 6 месеца, поставяйте играчки на около 90 градуса извън неговия обсег. Това ще го принуди да се завърти или да направи движения, наподобяващи пълзене, за да ги достигне.
Съвети за успешно, прекарано по корем, време:
Ако за бебето се грижат различни хора: Уверете се, че всички са запознати с тази техника и я прилагат като част от дневния режим.
Ако бебето не се чувства комфортно:
- Започнете с по няколко минутки след смяната на пелените или след къпането, така че бебето да започне да го очаква;
- Не го поставяйте по корем веднага след като се е нахранило.
Ако бебето плаче, когато го поставяте по корем:
- Опитайте се да прилагате тази техника, когато е щастливо и спокойно;
- Направете го като забавление;
- Пейте песнички, за да го успокоите;
- Използвайте дрънкалки, играчки и огледала, за да стимулирате визуалното проследяване;
- Легнете на пода така, че бебето да вижда лицето ви.
Ако бебето заспи, докато е по корем:
- Обърнете го внимателно по гръб – не го оставяйте да спи по корем.
Запомнете – всеки момент, прекаран от бебето по корем, е от голямо значение!
Не се обезсърчавайте. Ако сте прекарали достатъчно време с бебето по корем, но сте загрижени, че развитието му не отговаря на основните етапи, обсъдете притесненията си с педиатър.
Превод: Татяна Христова
Източник: pathways.org