Какво представлява психотерапията?
Много деца и тийнейджъри имат проблеми, които влияят на начина, по който се чувстват, държат или учат. Психотерапията разкрива една от възможностите за подкрепа и преодоляване на тези затруднения.
В психотерапевтичния процес децата се научават да обсъждат и разрешават различни проблеми. Посещенията при психотерапевт им помагат да се справят по-успешно с трудностите, да общуват по-добре и да постигат повече.
При какви проблеми помагат психотерапевтите?
Психотерапевтите са обучени да помагат при проблеми от разнообразно естество. Например, те помагат на деца и тийнейджъри, които преминават през тежки периоди като:
- Семейни проблеми;
- Проблеми в училище;
- Тормоз;
- Здравословни проблеми.
Те подкрепят децата в преминаването през чувства на:
- Тъга;
- Гняв;
- Стрес и тревога;
- Ниско самочувствие;
- Печал.
Подкрепят деца и тийнейджъри, които страдат от:
- Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
- Депресия
- Обсесивно-компулсивно разстройство
- Хранителни разстройства
- Самонараняване
- Разстройства с разрушително поведение
- Разстройства, произтичащи от травма.
Кога децата и тийнейджърите се нуждаят от психотерапия?
Децата и тийнейджърите имат нужда от психотерапия, когато имат проблеми, с които не могат да се справят сами или с подкрепата на семейството си. Подкрепата от психотерапевт често е насочена към цялото семейство, а не само към детето.
Как работи психотерапията?
По време на психотерапията, децата се учат чрез практика. Когато са малки, това означава работа с цялото семейство, рисуване, игри и разговори. Когато става дума за по-големи деца и тийнейджъри, психотерапевтите споделят занимания и идеи, свързани с усвояване на съответните умения. Децата изразяват чувствата си и решават проблеми.
Психотерапевтите поощряват и подкрепят децата по време на учене, помагат им да повярват в себе си и да намерят силните си страни. Психотерапията изгражда полезни модели на мислене и здрави поведенчески навици.
Психотерапевтът може да се среща едновременно с детето и родителя или само с детето. Това зависи от възрастта. Терапевтът може да се среща и отделно с родителя, за му да даде съвети и идеи как да помага на детето вкъщи.
Как протича психотерапията?
Първо, психотерапевтът ще се срещне с вас и Вашето дете, а понякога и без негово присъствие, за да поговорите. Специалистът ще ви зададе въпроси и ще ви изслуша. Това ще му помогне да се ориентира в ситуацията ви. Заедно с терапевта ще планирате как да продължи работата.
Колко време е нужно детето да посещава психотерапевт?
Продължителността на терапията зависи от целите, които поставите заедно с вашия терапевт. В повечето случаи специалистът ще иска да се среща с детето веднъж седмично в продължение на поне няколко месеца.
Как можете да помогнете?
Можете да помогнете на детето да извлече най-голяма полза от психотерапията по различни начини:
- Намерете психотерапевт, при когото вие и детето се чувствате комфортно. Педиатърът или личният лекар могат да ви насочат.
- Не пропускайте посещения. Промените изискват време. На детето са му необходими много посещения, за да усвои нови умения и да започне да ги прилага редовно.
- Срещайте се с терапевта. Питайте какво може да правите, когато детето проявява проблемно поведение вкъщи и как да му помогнете да се справя по-успешно.
- Отделяйте време на детето. Играйте, гответе, четете и се забавлявайте заедно всеки ден, макар и само за няколко минути.
- Отглеждайте детето с търпение и топлина. Използвайте нежни думи, дори когато трябва да отправите критика. Показвайте му обичта си. Хвалете го, когато се справя добре или полага усилия.
Източник: https://kidshealth.org
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Гергана Пламенова