Ерготерапия

Ерготерапия

Ерготерапията е насочена към подпомагане на децата да изпълняват ежедневни дейности, чрез които те активно участват в живота на общността. Тези дейности могат да бъдат разделени на три основни категории: самообслужване (например хранене, обличане, миене и други), учебни дейности (като писане, четене, решаване на задачи) и свободни занимания (игри и творчески дейности).

🔹 Ерготерапевтите, които работят с деца, обикновено използват техники и практики, които приличат на игра. В действителност обаче те са разработени с цел да оказват въздействие върху области, където детето има забавяне или изпитва затруднения. 

🔹 Ерготерапията е от полза за деца с неврологични заболявания, аутизъм, детска церебрална парализа (ДЦП), синдром на Даун, неуточнено изоставане в развитието, умствена изостаналост, както и на деца с трудна регулация на поведението и емоциите, хиперактивност, нарушение на грубата или фината моторика. Тя улеснява чрез игра и интересни занимания усвояването на различни умения, справяне със задачите от ежедневието и академичните трудности.

Ерготерапевтът има за цел да помогне на децата, които изпитват затруднения в извършването на една или повече от тези дейности, в резултат на социални, емоционални, умствени или физически проблеми. Терапевтът постига това, като работи върху развитието на детските умения, адаптира дейностите или променя физическата среда и обществените нагласи, така че детето да се чувства по-комфортно и уверено.

Център за детско развитие “Малки чудеса” предлага ерготерапевтични услуги, подходящи за деца от всички възрасти с различни състояния, като неврологични заболявания, аутизъм, детска церебрална парализа (ДЦП), синдром на Даун, както и деца с неуточнено изоставане в развитието, когнитивни и физически нарушения и други.

Ролята на ерготерапевта е да извърши оценка на взаимодействието между детето, неговата среда и извършваната дейност. След това, на база на тези наблюдения, той предлага нови подходи за развитие на нужните умения. Тези подходи включват адаптиране на средата и модифициране на дейността, така че детето да може да я извършва успешно и все по-самостоятелно.

Терапевтичният процес се протича под формата на игра, като включва различни етапи и модули, които са съобразени с индивидуалните нужди на всяко дете. Родителите активно се включват в процеса, за да бъдат наясно с напредъка на детето и да му оказват подкрепа и у дома.

Обикновено са необходими около 3 сесии за извършване на оценка на нуждите на детето и за изработване на индивидуален план за работа с ясно дефинирани цели. Една терапевтична сесия обикновено трае между 40 и 60 минути, в зависимост от индивидуалните потребности на детето и спецификата на терапията.

📞 Ако имате въпроси или притеснения, свържете се с нас!

Милица РусановаНашият ерготерапевт Милица Русанова има богат опит в работата с деца и ще ви помогне с насоки за най-подходящата терапия за вашето дете.  

    Запази час