“Мамо, страх ме е!” – крещи детето, втурва се в спалнята на родителите и се пъха под завивките. Сега се чувства в безопасност. Родителите често се сблъскват с подобен страх у децата си и не винаги знаят как да реагират. Такава история може да се случи както с малко дете, така и с по-голямо дете в ученическа възраст. Какво пречи на здравия сън на детето, защо се страхува да спи само през нощта и как да му помогнем да пребори своя страх?
През деня малкото човече преживява изключително много неща, нали то расте и опознава този свят. За съжаление събитията не винаги са позитивни и оставят отпечатък върху неукрепналата психика на детето.
Възможни причини, поради които детето се страхува да спи само:
- Родителите (бабите, по-големите братя и сестри) го плашат с приказни персонажи като Баба Яга, Торбалан и др., ако не легне да спи навреме.
- Детето е видяло някакви страшни кадри по телевизията (престъпления, катастрофи, пожари и др.)
- Денят му е бил пълен с емоции и тяхното пренасищане е провокирало неспокойния му сън.
- Смяна на обстановката. Това може да бъде даже преместването от една стая в друга (например ако детето досега винаги е спяло в една стая с родителите и изведнъж всичко се променя – то вече има своя голяма стая, а мама и татко са някъде далеч.)
- Детето е спяло в леглото на родителите от най-ранна детска възраст и това е прераснало в постоянен навик.
- Родителите или други роднини са се карали в присъствието на детето. Малките деца като гъба попиват емоциите на възрастните. Ако родителите са в лошо настроение, то се отразява на състоянието на детето.
- Задължително анализирайте всички тези моменти и се опитайте да разберете какви причини биха могли да провокират страховете у вашето дете.
Как да помогнете на детето си да пребори своя страх? Съвети от психолог.
- Старайте се в присъствието на детето да не гледате страшни филми и не разговаряйте пред него на висок тон.
- Подготвяйте се отрано за сън. До един час преди лягане изкъпете детето, успокойте го, прочетете му приказка. Нека преходът от бодърстването към съня да бъде плавен.
- Не включвайте централното осветление в стаята на детето, оставете само нощна лампа.
- Притворете вратата. Това е необходимо, за да може детето да чува, че сте наблизо и да знае, че във всеки момент можете да се притечете на помощ.
- Винаги прибирайте стаята, за да не може необичайни предмети в тъмнината да провокират излишни картини във въображението на детето.
- В никакъв случай не внушавайте на детето срам заради неговия страх. Покажете му, че да се страхува, е нормално и мама и татко го подкрепят.
- Четете на детето преди сън изключително само добри приказки.
- В случай, че детето ви е на година и се страхува да спи само, трябва да почакате докато неговата нервна система е готова за прехода да напусне родителската стая.
Не забравяйте, че малкото дете не умее напълно да контролира емоциите и поведението си, затова е необходимо да се запасите с търпение. Често ние не забелязваме, че сами ставаме виновници за страховете на нашите деца.
Ако детето се бои да спи само и този страх провокира панически атаки и истерия; ако не можете да се справите с проблема самостоятелно, е необходимо да се обърнете към квалифициран специалист – детски психолог.
На ваше разположение е Петя Йорданова – детски психолог в Център за детско развитие “Малки чудеса”. Запишете своя час на телефон 0887 54 54 46 или тук.
Източник: altera-vita.ru
Превод за Център за детско развитие „Малки чудеса“: Йоланта Иванова
Photo credit: Freepik