Много родители не са сигурни какво точно е ерготерапия. Много от тях имат притеснения, тъй като наблюдават как децата им растат с различни темпове в сравнение с братята и сестрите си или техните връстници.
Не всички деца се нуждаят от ерготерапия, разбира се. Но знаете ли, че ерготерапията е не само за деца със забавяне в развитието или от аутистичния спектър? Има толкова много ползи за всички деца.
Така, как да разберете дали детето ви се нуждае от ерготерапия?
Много често интуицията на родителя му подсказва, че детето се затруднява по някакъв начин. Родителят може да се опитва да го игнорира или дори да се успокои, когато лекарят или учителят му каже да не се тревожи.
Изследвания показват, че мозъчната пластичност намалява през детството. Отнема четири пъти повече време за интервенция в четвърти клас, отколкото в края на периода в детската градина, заради процеса на развитие на мозъка. Има влияние и количеството на съдържанието, което учениците учат, докато растат.
Така че, защо да не проучите нещата възможно най-рано?
Какво е ерготерапия?
Ерготерапията включва подпомагане на хората да физически да маневрират достатъчно добре, за да си вършат работата, но също така включва ежедневието им личната грижа, свободно време, хобита, хигиена.
Хората, които имат затруднения от физическа или ментален характер, могат да бъдат подпомогнати с ерготерапия. Повечето възрастни могат да се възползват от ерготерапията, ако се наранят или изгубят функционалността си поради сериозно заболяване.
Ако дете има забавяне в развитието си, може да има затруднения с двигателните умения, зрителната функция, говорните умения, памет, организация на деня (и на вещите) и др.
Деца със забавяне в развитието се нуждаят от терапия, за да развият възможно най-много умения и функции. Може да се нуждаят от допълнителна помощ, за да се учат да ходят и балансират, да използват вилица и нож, да говорят ясно или да се грижат за себе си ежедневно.
Може да се прилага в разнообразни сфери – от спортуване, учене в училище, общуване с приятели или хобита.
Някои от състоянията, които може да изискват ерготерапия включват:
- Аутизъм
- Разстройство на сензорната обработка
- Диспраксия или нарушение на координацията на развитието
- Проблеми с храненето
- ADHD (разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност) или невъзможност да се стои на едно и да се фокусира по време на час
- Разсеяност и трудности с усещане на тялото си и околната среда
- Нечетлив почерк, слаби фини двигателни умения
- Забавяне и затруднения с говора, орални предизвикателства.
ADHD (разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност) и ADD (разстройство с дефицит на вниманието), разстройство на сензорната обработка, диспраксията и разстройството на аутистичния спектър са „скрити“ състояния, които засягат ежедневните задачи, но често не се разпознават по фините си симптоми.
Симптомите лесно могат да бъдат пренебрегнати – „о, той просто е буйно момче!”, когато детето се бие с връстниците си.
Или “тя просто е мечтателка“, когато детето сякаш “изчезва” от проект, който правите заедно.
Някои от поведенията и симптомите, които се подобряват значително с правилна интервенция, включват:
- Концентрация и внимание в училище
- Липса на търпение
- Разсеяност
- Почерк
- Координация и баланс
- Социални умения
- Лека атлетика и спорт
- Организация и планиране
- Следване на инструкции
- Спокойно седене, за да завърши задача
- Емоционални изблици
- Търсене на сензорни стимули
- Сензорно претоварване
Как работи ерготерапията?
Ерготерапевтите използват комбинация от интервенции и разбиране за неврологията, невро-развитието и сензорната интеграция. Те насърчават развитието и растежа на нови пътища в мозъка за координиране на движението, усещанията и продължителността на вниманието, помагайки на хората да функционират оптимално във всички области на живота.
Някои от терапиите могат да изглеждат като физиотерапия. Например, може да се налага да бъдат изпълнени серия от физически упражнения за сила и баланс.
Но голямата разлика между ерготерапевта и физиотерапевта е, че ерготерапевтът измерва напредъка, наблюдавайки способността на човека, с когото работи да изпълнява определени ежедневни задачи.
По-голямата част от времето, вашето дете ще извърши серия от движения и терапевтични дейности с по време на ерготерапията. Вкъщи обикновено се изисква да продължат да практикувате самостоятелно 15-тина минути от упражненията, за да има най-голяма полза.
Може да запазите своя час за консултация с ерготерапевта на Център за детско развитие “Малки чудеса” Милица Русанова тук, на телефон 0887 54 54 46 или да ни пишете на office@premature-bg.com.
Източник: https://www.coordikids.com/
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Светлана Дичева
Photo credit: Freepik