„Тревожност“ – този термин звучи доста неясно, тъй като всеки човек изпитва безпокойство по различни причини. Обикновено то е свързано с притеснения и страх от бъдещето. Въпреки че всички хора в определени моменти се тревожат, някои развиват тревожно разстройство – постоянно, неоправдано чувство на безпокойство, което им пречи да водят нормален живот.
Различните тревожни разстройства се характеризират с неестествено голямо безпокойство до степен, която застрашава здравето на човек. Според Националния институт за психично здраве, тревожните разстройства включват в себе си генерализирано тревожно разстройство, фобии и панически разстройства.
Генерализираното тревожно разстройство се изразява в прекомерно безпокойство, като симптомите са налице в продължение на повече от шест месеца. Прекомерното безпокойство може да бъде предизвикано от различни поводи, въпреки че най-често засяга работата, училището, социалния живот и здравето на човека.
Симптомите на генерализираното тревожно разстройство включват:
- Безпокойство и напрегнатост
- Честа умора
- Раздразнителност
- Усещането, че главата ти е празна или си зациклил
- Затруднения в концентрацията
- Напрежение в мускулите
- Неконтролируемо усещане за притеснение или тревога
- Проблеми със съня, трудно заспиване или често будене
Паническите разстройства причиняват чести панически атаки, свързани с тревожността. Често те са неочаквани, но понякога ги предизвикват определени външни стимули.
Симптомите на паническата атака включват:
- Проблеми със сърцето – сърцебиене, аритмия или усещането, че получаваме сърдечен удар
- Обилно потене
- Треперене
- Усещането, че се задушаваме или че не можем да си поемем въздух
- Предчувствие за опасност
- Усещане за загуба на контрол и страх от нещо неизвестно
Фобиите също могат да предизвикат тревожност, но тя е свързана с конкретен страх. Фобията представлява именно патологичен страх или неприязън към специфичен обект, с конкретно значение за човека.
Симптомите на фобията включват:
- Ирационално и прекомерно безпокойство от определен обект или ситуация
- Предприемане на нарочни действия, за да се избегне обекта или ситуацията, с които е свързана фобията
- Силна и незабавна атака на тревожност при сблъскване с обекта или ситуацията
Други тревожни разстройства:
- Социална тревожност: Страх от социални ситуации, страх от наблюдение и оценка от страна на други хора в ежедневни ситуации
- Агорафобия: Страх да излезеш от дома си, да си на закрито или на открито сред други хора
- Тревожно разстройство от раздяла: Страх от раздяла с определени хора или вещи, към които сме развили нездрава привързаност
Лечение на тревожните разстройства
Тревожните разстройства трябва да бъдат диагностицирани и лекувани от лекар или терапевт. Методите на лечение са различни при различните пациенти, но обикновено включват психотерапия и медикаменти.
Психотерапията (или психотерапевтичните разговори) обикновено са срещи на четири очи между пациент и терапевт. Много терапевти препоръчват когнитивно-поведенческата терапия като един от най-добрите начини за лекуване на тревожни разстройства, както и на съпровождащите ги състояния.
Медикаментите не могат да излекуват тревожното разстройство, но биха могли да помогнат за облекчаване на някои от симптомите му. Важно е пациентите да споделят с лекаря общото си състояние при приемането на лекарствата, както и всякакви странични ефекти, които са се проявили.
Начини за облекчаване на тревожността при тийнейджърите
Тревожността при децата може да е особено притеснителна. Децата и тийнейджърите, които страдат от тревожни разстройства, обикновено са понесли различни травми, имат проблеми с привързаността или други здравословни или психически заболявания. Много тийнейджъри не знаят как да се справят с тревожността, особено ако е свързана с някаква фобия или води до панически атаки. За щастие с помощта на терапевти, близки и приятели тревожното разстройство е лечимо, а съществуват и много начини за облекчаване на тревожността при тийнейджърите. Някои от тях са:
- Достатъчно сън:Сънят е изключително важен за тийнейджърите. Младежите, които не се наспиват, често изпитват повишена тревожност, която трудно овладяват.
- Физическа активност:Физическите упражнения са отличен начин за стабилизиране на настроенията и за отвличане на мислите от темите, предизвикващи тревожност у тийнейджърите.
- Режим:За тийнейджърите е от огромна полза да си създадат режим, така че да знаят какви задачи им предстоят и да планират ежедневието си. Стабилният режим помага за облекчаването на тревожността.
- Готвене и здравословно хранене:Рано или късно всеки млад човек трябва да се научи да готви, за да може един ден да се оправя сам. Готвенето може да бъде забавно и успокояващо, а и помага на тийнейджърите да свикнат да се хранят здравословно. Всички трябва да ядем, така че ежедневното готвене на здравословна храна може да помогне на тийнейджърите едновременно да научат нещо, а и да облекчат тревожността си.
- Забавления с приятели и роднини: За тийнейджърите е полезно да очакват нещо вълнуващо в бъдещето, така че когато можете, планирайте забавления и събития с роднини и приятели. Или още по-добре – създайте си навик редовно да излизате да се забавлявате заедно.
- Медитация:Медитацията и другите техники за отпускане могат да научат тийнейджърите да се успокояват сами, когато усетят началото на тревожен или панически епизод.
Тревожността може да нанесе сериозни вреди на психическото и физическо здраве на тийнейджърите. Когато тя започне да се отразява на ежедневните им занимания в училище или вкъщи, това може да доведе до още по-голяма тревожност и допълнително да влоши психичното здраве на младия човек. Когато тревожността се корени в някаква травма, тя може да е свързана с фобии или страхове, а попадането в подобна на травматичната ситуация да доведе до панически атаки и други опасни реакции.
Източник: www.havenwoodacademy.org
Превод за Център за детско развитие “Малки чудеса”: Мария Змийчарова
Photo credit: Freepik