
За всеки родител би било мъчително да види, че детето му страда от хранително разстройство. Това може да Ви обърка и да не знаете към кого да се обърнете. Въпреки това е важно да имате предвид, че с правилната помощ децата могат да се възстановят дългосрочно, а вие като родители да изиграете ключова роля в този процес.
Какво представляват хранителните разстройства?
Хранителните разстройства са сложни състояния, при които хората развиват нарушения в навиците на хранене. Тук не става дума просто за промени в хранителния режим или опит за леко отслабване. Хранителните разстройства са психични заболявания, които могат да завладеят живота на човек и на най-близките му. Макар да е факт, че тези нарушения се срещат най-често при момичета в тийнейджърска възраст, всеки човек, независимо от пола, възрастта или средата, може да развие хранително разстройство.
Хората, които страдат от хранителни нарушения, обикновено са обсебени от външния си вид. Това ги кара да контролират или да ограничават приема на храна, което води до нездравословни решения по отношение на храненето. Тези вредни поведения могат да доведат до редица дългосрочни психологически и физически проблеми.
Какви видове биват хранителните разстройства?
Съществуват различни видове хранителни разстройства, всяко от които се отличава със собствени характеристики.
Анорексия
Хората, които страдат от анорексия, са обсебени от целта да са слаби и имат ирационален страх от напълняване, както и погрешна представа за тялото си, като мислят, че са дебели, когато не са. Те се стараят да поддържат възможно най-ниско тегло и често го постигат чрез гладуване и ‘прочистване’, при които се опитват да изведат калориите от тялото си.
Булимия
Хората, които страдат от булимия, имат склонност да изяждат големи количества храна наведнъж, след което да предизвикват повръщане, да приемат слабителни средства или да тренират прекомерно в опит да се отърват от приетите калории (да се прочистват). Циклите на преяждане и прочистване са вследствие на обсесивна нужда за контрол на приема на храна и причините за тях могат да са стрес, тревожност или глад. Булимията понякога се забелязва по-трудно от анорексията, понеже булимиците често поддържат ‘нормално’ тегло.
Преяждане
Хората с разстройство с преяждане често приемат огромни количества нездравословна храна, дори да не са гладни. Те обаче не се опитват да се прочистят, което увеличава риска от затлъстяване.
Некласифицирани хранителни разстройства
Некласифицирани хранителните разстройства, наричани също така и нетипични хранителни разстройства, наподобяват други нарушения в храненето, но не покриват критериите за поставяне на официална диагноза.
Какви са признаците и симптомите на хранително разстройство при децата?
Признаците и симптомите на хранителни разстройства са различни при отделните хора и зависят от типа на нарушението. Въпреки това, ако забележите комбинация от следните симптоми у детето, то може да е развило или да започва да развива хранително разстройство.
Поведенчески симптоми:
- Детето започва да тренира компулсивно или прекомерно;
- Държи се необичайно по време на хранене, например иска да използва определени прибори или реже храната на малки хапки;
- Внезапно проявява интерес към готвенето, но отказва да се яде това, което е сготвило;
- Иска да се храни само или тайно;
- Носи широки дрехи;
- Повръща след ядене или отива до тоалетната веднага след като се нахрани;
- Изяжда големи количества, но не пълнее;
- Постоянно се тегли;
- Изолира се социално.
Физически симптоми:
- Теглото му не се променя (при юношите теглото се увеличава до 20-годишна възраст);
- Изтощено е;
- Студено му е;
- Постоянно има болки в стомаха;
- Вие му се свят или му е замаяно;
- Има инфекции в устната кухина;
- Има чувствителни зъби;
- Има белези по пръстите и кокалчетата на ръката, понеже предизвиква повръщане;
- Има лош дъх.
Психологически симптоми:
- Детето е обсебено от външния си вид или чуждото мнение за тялото си;
- Споделя, че усеща вина след хранене;
- Когато яде, е напрегнато;
- Има ниско самочувствие;
- Депресия;
- Гняв;
- Резки промени в настроението;
- Безсъние;
- Панически атаки;
- Самонараняване;
- Суицидни мисли или подбуди.
Защо детето ми страда от хранително разстройство?
Има редица фактори, които правят някои деца по-податливи на хранителни разстройства. Сред тях са:
- Наличие на друго психическо разстройства, като например депресия или тревожност;
- Член на семейството с хранително разстройство;
- Стресиращи събития;
- Малтретиране и тормоз;
- Натиск в училище;
- Натиск от медиите да поддържа слаба фигура;
- Хобита, при които слабата фигура е важна, като например танци или атлетика.
Подозирам, че детето ми има хранително разстройство. Какво да предприема?
Следните стъпки могат да помогнат, ако смятате, че детето проявява симптоми на хранително разстройство:
Разговаряйте с детето: попитайте детето дали е добре и дали иска да поговорите за нещо. Ако не иска да говори с Вас, насърчете го да сподели с някой друг, на когото има доверие, например член на семейството или учител. Уверете го, че ще бъде изслушано и подкрепено.
Подхождайте сериозно: понякога е трудно да разберем причините за поведението на някого, който страда от хранително разстройство.
Притесненията на детето относно храната за нас може да са ирационални, но за него да са източник на силно безпокойство. Затова е важно да приемете детето сериозно и да се стараете да не го критикувате.
Информирайте се за хранителните разстройства: това не само ще Ви помогне да вникнете в поведението на детето, но и ще Ви позволи да разпознаете признаците на проблем. Освен това детето ще види, че искате да му помогнете.
Спрете да говорите за външния вид и за храна: всички обсъждаме начините на хранене, външния вид и теглото, но това може да са деликатни въпроси за човек с хранително нарушение. Старайте се да избягвате темите за храната.
Потърсете помощ от специалист: ако смятате, че детето Ви страда от хранително разстройство, задължително се обърнете към специалист. Има голяма вероятност детето да се нуждае от помощ, за да не се влоши състоянието му. Посетете личния лекар, за да споделите опасенията си. Той може да Ви насочи към подходящ специалист.
Източник: https://www.priorygroup.com
Превод за Център за детско развитие „Малки чудеса“: Гергана Пламенова